A po shkon Rusia në luftë me Ukrainën?

64

Nga Laurence Peter,

Kërcënime apo përgatitje për luftë? Që nga mesi i marsit, ka pasur shumë paralajmërime nga Ukraina dhe qeveritë perëndimore që Rusia po mbledh trupa në Krimenë e aneksuar nga Rusia dhe rreth zonës lindore të konfliktit të Ukrainës.

Synimet e Rusisë nuk janë të qarta, raporton BBC.

A po përgatitet Rusia për të pushtuar Ukrainën?

Burime të shumta kanë raportuar lëvizje të mëdha ushtarake ruse drejt kufirit lindor të Ukrainës dhe në Krime, të cilat forcat ruse u aneksuan nga Ukraina në Mars 2014.

Kremlini nuk ka dhënë detaje. Zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, Dmitry Peskov tha se lëvizja e trupave nëpër territorin rus ishte një “çështje e brendshme”. Disa prej trupave, përfshirë njësitë në Krime, kanë qenë në stërvitje. Por Z. Peskov gjithashtu akuzoi Ukrainën për organizimin e “provokimeve”.

Burime të inteligjencës ukrainase i thanë BBC se forcat shtesë përbëjnë 16 grupe taktike batalioni, të cilat do të ishin deri në 14,000 ushtarë. Në total, sipas presidencës ukrainase, Rusia tani ka rreth 40,000 në kufirin lindor dhe rreth 40,000 në Krime.

Më 13 prill, Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu akuzoi Naton për veprime “kërcënuese” dhe tha se Rusia ishte përgjigjur duke dërguar dy ushtri dhe tre formacione të trupave ajrore në kufijtë e saj perëndimorë, për të kryer stërvitje. Ai nuk dha asnjë shifër apo vendndodhje të hollësishme.

Pra, a është kjo një forcë pushtimi? Mund të jetë, por analistët thonë se një pushtim i madh nuk ka gjasa. Infiltrimi do të ishte më shumë metoda e provuar dhe e besuar e Rusisë. Forcat speciale ruse morën Krimeën në 2014.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e quajti vendosjen e trupave ruse “të pajustifikuar dhe thellësisht shqetësuese” dhe tha se ishte “vendosja më e madhe e trupave ruse që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë”.

Ukraina, NATO dhe qeveritë perëndimore kanë akuzuar gjithashtu Rusinë për vendosjen e njësive të rregullta dhe armëve të rënda në Ukrainën Lindore të kontrolluar nga separatistët. Kremlini e mohon atë dhe e quan çdo trupë ruse atje “vullnetarë”.

Duke folur në Selinë e NATO-s në Bruksel, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se Rusia “haptas po kërcënonte Ukrainën me luftë dhe shkatërrim të shtetësisë sonë”. Por ndryshe nga 2014, ai shtoi, “Rusia nuk do të jetë në gjendje të kapë askënd në befasi “.

Pse Rusia është në luftë me Ukrainën?

Marrëdhëniet ruso-ukrainase tani janë sigurisht armiqësore, por nuk është luftë e gjithanshme. Ka përplasje sporadike në vijën e frontit.

Që nga shembja e komunizmit në 1991, trupat ruse kanë ndërhyrë në konflikte në disa zona të ish-Bashkimit Sovjetik, veçanërisht në Çeçeni dhe pjesë të tjera të Kaukazit.

Në Prill 2014, menjëherë pas aneksimit të Krimesë nga Rusia, separatistët pro-rusë kapën një pjesë të madhe të rajoneve të Ukrainës Lindore Donetsk dhe Luhansk.

Kuleba kujtoi se në vitin 2014 kishte një plan rus për të ndarë Ukrainën dhe për të krijuar një entitet të quajtur “Novorossiya” (Rusia e Re) një plan i prishur nga forcat e armatosura të Ukrainës.

Zona e konfliktit, e njohur si Donbas, është kryesisht rusishtfolëse dhe tani shumë nga banorët e saj kanë pasaporta ruse. Presidenti Putin thotë se Rusia do të mbrojë qytetarët rusë jashtë vendit, nëse shihet se janë në rrezik.

Përdorimi nga Rusia i forcave speciale, luftës kibernetike dhe propagandës dhe konflikte të tjera njihet si “luftë hibride” jo një luftë e nxehtë, por as një konflikt i ngrirë. Një raport special i SHBA për Kongresin vitin e kaluar theksoi rolin e GRU, agjencia e inteligjencës ushtarake ruse.

Kishte luftime në shkallë të gjerë në 2014, para një armëpushimi në 2015. Që nga ajo kohë ka pasur disa shkëmbime të burgosurish.

Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë në konflikt. Ukraina thotë se 26 trupa të saj kanë vdekur në Donbas deri më tani këtë vit, krahasuar me 50 në të gjithë vitin 2020. Separatistët thonë se më shumë se 20 prej tyre kanë vdekur këtë vit.

Pse Rusia po kërcënon përsëri Ukrainën tani?

Analistët, përfshirë Pavel Felgengauer dhe James Sherr vërejnë disa faktorë që përkeqësojnë tensionet.

Në shkurt, Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelensky vendosi sanksione ndaj Viktor Medvedchuk, një oligark i fuqishëm ukrainas dhe mik i Presidentit Putin. Ukraina gjithashtu ndaloi transmetimet nga tre stacione televizive pro-ruse.

Marrëveshja e paqes e Minskut e rënë dakord në 2015 mbetet shumë larg përmbushjes. Për shembull, ende nuk ka marrëveshje për zgjedhje të monitoruara në mënyrë të pavarur në rajonet separatiste.

Në konfliktet e mëparshme, Rusia ka dërguar trupa si “paqeruajtës”, të cilët kanë përfunduar duke qëndruar. Kjo ndodhi në Moldavi dhe Osetinë e Jugut, për shembull. James Sherr thotë se mund të ndodhë përsëri në Ukrainë. Do të ngrinte pozicionin në mënyrë të vendosur në favor të Rusisë.

Disa spekulojnë se Putin gjithashtu dëshiron të provokojë Presidentin e SHBA-së, Joe Biden, i cili ka marrë një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë sesa kishte paraardhësi i tij, Donald Trump.

Putin përballet me zgjedhjet parlamentare në shtator dhe një lëvizje masive të vazhdueshme që mbështet kritikun e tij të burgosur Alexei Navalny. Kështu që Kremlini “duke mbrojtur” rusët e luftuar në Ukrainë mund të shtojë numrin e votuesve. Navalny gjithashtu mund të margjinalizohet nëse Kremlini ngre tërbimin patriotik mbi Ukrainën.

A është e mbrojtur Ukraina nga NATO?

Jo me traktat, pasi Ukraina nuk është anëtare. Por NATO ka lidhje të ngushta me Ukrainën, e cila ka marrë armë perëndimore, përfshirë raketa anti-tank Javelin të SHBA. Kështu që Rusia e di se rrezikon të provokojë më shumë ndihmë ushtarake perëndimore për Ukrainën.

Presidenti Zelensky i ka kërkuar NATO-s të shpejtojë anëtarësimin në Ukrainë. Por konflikti e bën të vështirë për NATO-n që të pranojë Ukrainën nën kushtet aktuale të aleancës me 30 vende.

Jens Stoltenberg i NATO-s tha “u takon 30 anëtarëve të vendosin kur Ukraina është gati për anëtarësimin në NATO”. Por ai theksoi partneritetin e veçantë të Ukrainës me NATO-n tani, të cilin e kanë edhe disa vende të tjera, përfshirë Suedinë, Finlandën dhe Gjeorgjinë.

“Ne e hedhim poshtë idenë se Rusia ka një lloj vetoje në vendet e tjera që vendosin rrugën e tyre sovrane,” tha ai. Kremlini ka paralajmëruar prej kohësh Ukrainën kundër anëtarësimit në NATO dhe mbetet e hidhur që të tre republikat Balltike u bashkuan.

NATO po ndihmon ushtrinë e Ukrainës me modernizimin, trajnimin dhe ushtrimet e përbashkëta, tha shefi i NATO-s.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016