Author: B

Ekipi amerikan i basketbollit, Dream Team i ka shokuar të gjithë teksa ka humbur në startin e Lojërave Olimpike. Ekipi olimpik amerikan nuk njihte një humbje që nga Lojërat Olimpike të Athinës në 2004 kur u mund nga Argjentina. Nisja në këtë mënyrë nuk është një sinjal i mire për Dream Team e cila në sfidën e parë të grupit A dorëzohet përballë Francës me rezultatin 83-76 dhe surpriza më e madhe vjen kur kupton që SHBA kontrolloi plotësisht ndeshjen dhe ishte në avantazh prej 10 pikësh e nuk arriti ta menaxhonte rezultatin. Skuadrës së Popovich nuk i mjaftuan 18…

Read More

Djali i Naser Sylmetaj, shoferit që ndërroi jetë në aksidentin tragjik në Kroaci, ka prekur me fjalët që i ka dedikuar të atit të ndjerë. Në një postim në rrjetet sociale, i biri Adhurim Sylmetaj, shkruan se para se i ati të nisej për rrugë e ka përqafuar, teksa shton se dhimbja për humbjen e tij është shumë e madhe.  “Ah mar bab, dhimbja shumë e madhe malli shumë i madh, atë ditë kur t`kam çu tek autobusi t`kam përqaf po pak bre. Ishalla zoti n`xhenet,”- shkruan djali i Naser Sylmetaj. Ngjarja ndodhi mëngjesin e sotëm në orën 6.20 në…

Read More

Një aksident ka ndodhur në aksin rrugor Shëngjin-Lezhë. Mësohet se në këtë aksident kanë mbetur të plagosur lehtë dy persona ndërsa janë përfshirë dy makina. Shërbimet e Policisë dhe grupi hetimor në vendngjarje , po kryhen veprimet. Njoftimi i Policisë: Lezhë Në aksin rrugor Shengjin-Lezhë ,në afërsi të një lokali janë përfshirë në një aksident rrugor 2 mjete. Kanë marrë dëmtime të lehta 2 shtetase ,të cilat ndodheshin pasagjere në këto mjete. Shërbimet e Policisë dhe grupi hetimor në vendngjarje , po kryhen veprimet.

Read More

Përgjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë infektuar rreth 22 persona nga koronavirusi ndërkohë që është bërë e ditur zyrtarisht që në vend ka hyrë edhe varianti Delta i Covid-19. Për këtë arsye, Ministria e Shëndetësisë i ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen sa më parë, për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Ndërkaq, varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj respektimi i masave të distancimit fizik, vendosja e maskave në ambientet e brendshme dhe…

Read More

Të hënën Kosova do të mbajë zi, për viktimat e aksidentit tragjik të ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku një autobus i mbushur me udhëtarë doli nga rruga dhe për pasojë humbën jetën 10 persona ndërsa u plagosën mbi 40 të tjerë. Ka qenë Presidentja Vjosa Osmani, e cila ka marrë vendim që dita e hënë, 26 korrik 2021, të shpallet ditë zie, shtetërore në nderim të qytetarëve të cilët kanë humbur jetën tragjikisht në aksident. Po ashtu Osmani e ka ndërprerë vizitën në Japoni dhe nesër do të udhëtojë për në Kosovë. Për aksidentin, kryeministri Albin Kurti është…

Read More

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është nisur drejt Kroacisë pas aksidentit tragjik të autobusit me emigrantë, ku humbën jetën 10 persona dhe u plagosën disa të tjerë. “Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, është nisur për në Kroaci për të vizituar bashkatdhetarët e lënduar në aksidentin tragjik të mëngjesit të sotëm, të cilët po marrin trajtim mjekësor në spitalin e Slavonski Brodit”, njoftoi Zyra e Kryeministrit. Së bashku me Kurtin, në Kroaci do të shkojë edhe  zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia…

Read More

Një aksident ka ndodhur para pak minutash në qytetin e Durrësit ku një automjet ka përplasur një drejtues motori dhe një biçiklist. Ashtu siç tregojnë edhe pamjet e dërguara nga qytetarët në vendngjarje për redaksinë e Descript.al, njëri prej të aksidentuarve gjendet i shtrirë në tokë. Megjithatë, deri më tani nuk dihet nëse është lënduar apo ka ndërruar jetë si pasojë e përplasjes. Ndërkaq pritet edhe njoftimi i policisë për detaje të mëtejshme të aksidentit si dhe shkaqet e tij.

Read More

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se, në vijim të procesit të monitorimit të situatës së Pandemisë COVID-19 nga Instituti i Shëndetit Publik, pjesë e së cilës është dhe monitorimi për variantet qarkulluese, nga kampionet e dërguara në Institutin e Virologjisë – Charite në Berlin të Gjermanisë, ku u krye analiza e thellë gjenetike e sekuencimit të gjenomës së virusit në këto kampione, rezultoi varianti Delta B.1.617.2. Konfirmimi i qarkullimit të variantit Delta në Shqipëri, i dyshuar nga sinjalet laboratorike dhe tashmë i konfirmuar nga Laboratori i Referencës në Berlin, përkon dhe me rritjen e infektimeve në…

Read More

Damian Leka 39 vjeç është aksidentuar mesditën e sotme në aksin rrugor Lushnjë-Rrogozhinë. Aksidenti ka ndodhur në zonën e Golemit ku 39-vjeçari i cili nuk e ka njërën nga këmbët, me protezë po lëvizte me biçikletë ku një automjet tip audi e ka goditur me pasqyrën anësore duke e ngritur në ajër. Si pasojë e këtij aksidenti 39-vjeçari Leka ka marrë dëmtime të rënda në trup ku veç të tjerave ka thyer dhe këmbën tjetër. Sipas informacioneve të marra nga spitali i Lushnjës gjendja e tij deri në këto momente paraqitet e stabilizuar. Policia e cila erdhi në vendngjarje nisi…

Read More

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu u ka kërkuar drejtuesve të policisë që të mos stepen për të bërë punën e tyre. Ai i inkurajuar që shërbimet policore të veprojnë në terren me zero tolerancë. Kjo sipas tij,  jo vetëm për zhurmat, muzikën dhe respektimin e orarit të muzikës, orës policore dhe mbylljes së lokaleve, por ndaj çdo paligjshmërie e çfarëdolloj përmase qoftë ajo. “Nuk është e vështirë as mbyllja e muzikës dhe as e lokaleve, në rast se ju veproni me zero tolerancë. Mos u stepni nga asnjë telefonatë, zbatoni ligjin me një standard, duke i…

Read More