Author: B

Përgjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është regjistruar asnjë viktimë nga koronavirusi, ndërsa, pas një kohe të gjatë, Kosova ka regjistruar vetëm 1 rast të ri të infektuar. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë së Kosovës, nga 1 mijë e 419 testime, 1 qytetar ka rezultuar pozitiv në COVID-19. Sot janë shëruar 42 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 156.936. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 18 Tetor 2021: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: Nga 1.419 testime, 1 qytetar ka rezultuar pozitiv në COVID-19.

Read More

Sot është mbledhur për herë të parë Komisioni Hetimor për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, ku do të shqyrtohen parregullsitë e këtij procesi. Kryetari i këtij komisioni, Enkelejd Alibeaj konstituoi komisionin, ku prezantoi edhe anëtarët e tij. Toni Gogu: Mu duk sikur nuk po ecim sipas rendit të ditës. Në lidhje me rendin e ditës, për orën dhe vendin e mbledhjes së komisionit, meqë se shohim se një nga pikat e rendit të ditës është shqyrtimi i rregullores, do donim që sot të kemi konstituimi, deklarimin e qëllimit dhe përcaktimin e detyrave dhe sekretariatin. Dy materialet e tjera me të cilat…

Read More

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti që njëherësh është kryeministër i Kosovës, tha se është i kënaqur me rezultatin e shënuar në zgjedhjet lokale të mbajtura më 17 tetor. Partia e Kurtit, sipas rezultateve preliminare, në raund të parë nuk ka fituar asnjë nga 38 komunat, por në raundin e balotazhit do të garojë në 12 komuna. “Jemi të kënaqur me këtë që kemi arritur, për shkak se edhe në nivel vendi sa i përket zgjedhjeve lokale, Vetëvendosja u bë subjekti i parë”, tha Kurti në një konferencë për media të mbajtur më 18 tetor në Prishtinë. Kurti iu referua…

Read More

Unioni i Këshillave të Studentëve kërkon nga Ministria e Arsimit që të gjejë një zgjidhje për studentët që nuk kanë kryer vaksinën. Përmes një deklarate publike, Unioni i kërkon ministrisë së Arsimit dhe Rektorateve të Universiteteve të gjejnë një zgjdhje për situatën e krijuar pasi për to është fyese klasifikimi i studentëve në “të vaksinuar” dhe “të pavaksinuar”. Ata kërkojnë që të hiqet rregulli i testitPCR-së për të hyrë në auditore, pasi çmimi është i papërballueshëm për studentët. “Nuk po kërkojmë luks, por po kërkojmë të drejtën tonë për arsimim. Kostot për arsimim vetëm shtohen çdo vit të ri akademik…

Read More

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka thënë të përditshmes britanike, Financial Times se luftimi i ndikimit politik dhe ushtarak të Kinës, do të jetë në fokus të aleancës ushtarake në të ardhmen. Ky kthim drejt Kinës shënon një drejtim të ri për NATO-n dhe vjen teksa blloku perëndimor riorienton strategjinë drejt Azisë. “Kur është fjala për forcim të mbrojtjes sonë të përbashkët, aty përfshihet edhe çështja se si të përballemi me rritjen e Kinës”, ka thënë Stoltenberg për Financial Times, në një intervistë të publikuar më 18 tetor. “Ajo çfarë mund të parashikojmë është se rritja e…

Read More

Nga Fatjon Malaj/Rritja e çmimeve të energjisë prej disa kohësh është në axhendën diskutimeve në të gjithë botën. Rritja e çmimeve është një produkt i cili ka impakt dhe përhapet menjëherë edhe tek produktet e tjerë dhe efekti domino ndihet në të gjitha tregjet. Rritja e çmimeve shkakton probleme serioze duke filluar nga mbyllja e termocentraleve deri në ndërprerjen e prodhimit industrial në tregjet importuese, veçanërisht në vendet evropiane dhe aziatike, të cilat shkaktojnë efekte të ndryshme në tregjet eksportuese. Në këtë perspektivë, pasi përmenden arsyet e rritjes së çmimeve të energjisë, shqyrtohen efektet e rritjes së çmimeve në vendet…

Read More

Ish-sekretari i parë amerikan me ngjyrë, Colin Powell ka humbur jetën në moshën 84 vjeçare si pasojë e koronavirusit. Ai ndihmoi në formimin e politikës së jashtme amerikane në fund të shekullit të 20-të dhe në vitet e para të shekullit 21. Powell ishte një ushtarak i shquar, i cili  u bë këshilltari i parë me ngjyrë i sigurisë kombëtare gjatë përfundimit të presidencës së Ronald Reagan dhe drejtuesi i Shefave të Shtabit të Përbashkët nën udhëheqjen e George W. Bush, transmeton CNN. Popullariteti i tij kombëtar u rrit pas fitores së koalicionit të udhëhequr nga SHBA gjatë Luftës së…

Read More

Bashkia e Tiranës ka reaguar pas njoftimit të Unioni i Transportit Publik se do përgjysmohet numri i urbanëve që qarkullojnë në kryeqytet. Sipas Bashkisë së Tiranës, do të merren masa dhe vendime në bazë të kontratës që kanë me unionin. “Bashkia e Tiranës po e ndjek situatën dhe po merr masat përkatëse, konform kontratës me operatorët e transportit”, thuhet në njoftimin e Bashkisë. Unioni i Transportit Publik tha  ky vendim vjen si shkak i mosmarrjes së masave nga ana e qeverisë për të kompensuar humbjet që sektori i transportit publik kishte pësuar gjatë pandemisë.

Read More

Ambasadori i Sllovenisë, Peter Japelj ka deklaruar se Shqipëria i ka përmbushur kushtet për të hapur negociatat me Bashkimin Evropian ndërsa shpjegon se shkak i bllokimit deri më tani vjen nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria. “Shqipëria ka bërë gjithçka që duhet të bënte. Ishin dy zonja të forta nga BE, që erdhën në Shqipëri kohët e fundit  Merkel dhe Vonderlighen, të cilat thanë se Shqipëria ka bërë gjithçka për të qënë pjesë e BE. Tani topi është në fushën e BE për të vendosur. Çështjet kohët e fundit në BE janë të kompleksuara, të gjithë e dimë që ka…

Read More

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka bërë të ditur ndryshimet në polici, që prekin thuajse të gjitha drejtoritë në rrethe. Nano ka rikthyer në polici Ardian Çipa duke e emëruar në postin e drejtorit të Policisë së Elbasanit, ndërsa Policia e Tiranës, do të drejtohet nga Lorenc Paganika, duke zëvendësuar në këtë post Rebani Japuin. Aflred Cepe do të drejtojë Policinë e Fierit, ndërsa Gjovalin Loka do jetë drejtues i Policisë së Korçës. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano, deklaratë për shtyp për ndryshimet e drejtuesve të strukturave vendore dhe qendrore të Policisë së Shtetit…

Read More