Author: B

Sali Berisha deklaroi nga Tropoja se vetëm dy orë pas shpalljes “non grata” nga DASH, ai i kishte dërguar një letër sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken. Ish-kryeministri u shpreh se i kishte shkruar sekretarit amerikan se kjo është një “vepër e Edi Ramës dhe George Soros”. Berisha tha se po të donte mund ta hiqte ndëshkimin moral të DASH. “Pasi më shpalli non grata, i bëra letër Blinken. Pas dy orësh i bëra një letër ku i them se kjo është vepër e George Soros dhe Edi Ramës. Ndërkohë mendova gjatë e gjatë me veten time. Cilën rrugë do…

Read More

Nga Bajram Curri, Sali Berisha ka hedhur akuzat nga kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit, Lulzim Basha. Berisha paralajmëroi kryeministrin që të mos përpiqet të ndalojë revolucionin që sipas tij, po e nisin demokratët. Lideri historik i PD tha se demokratët qeveria nuk mund ti prek, por me Bashën të bëjnë “ç’të dojë.” “Ia them që këtu. Edvin ky është revolucion paqësor, por ti me pengun tënd po përpiqesh ta bllokosh, mjerimin do marrësh nëse tenton të bllokosh një revolucion paqësor të pandalshëm. S’ka forcë që e ndal këtë revolucion. E dyta! Edvin, pengun merr e strehoje ku të duash, merre…

Read More

Tre persona janë vënë nën prangat e policisë në Durrës ndërsa një tjetër është proceduar penalisht. Policia arrestoi në flagrancë shtetasin F. B., 18 vjeç, banues në Gramsh dhe u procedua penalisht shtetasi F. B., 19 vjeç, banues në Lushnjë, pasi gjatë kontrollit fizik dhe në ambientin ku qëndronin, iu gjetën dhe iu sekuestruan një sasi lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa, një sasi lënde e dyshuar narkotike kokainë, 1 grirëse lënde narkotike, nje sasi farash të dyshuara narkotike cannabis sativa dhe një dorezë metalike. Një 29-vjeçar u vu në pranga për veprën penale “Dhuna në familje”. Bëhet fjalë për…

Read More

Përgjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 5 humbje jete dhe janë infektuar 228 raste të reja. NJOFTIMI I MSH Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur…

Read More

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë fjalës së tij nga Tropoja ka ‘shpërthyer’ ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, të cilin e quajti edhe mik të Edi Ramës. Ai e quajti Vuçiçin “Sllobodanin” e ri, dhe i bëri thirrje që të mendohej mirë para se të vinte në Tiranë. “Edi Rama njëlloj si Enver Hoxha në 45-46, i marrë peng si argat i Beogradit, po bën gjithçka për ta vënë Shqipërinë nën dominimin Serbisë, me një projekt serbo-rus. Në takimet që bën lëshon rrufe drejt udhëheqjes politike të Kosovës. Në 8 vite Shqipëria nuk ka bindur një vend të vetëm që të…

Read More

Ish-kryeministri Berisha ka deklaruar nga foltorja e Tropojës se kryeministri Edi Rama iu ka hequr vizën shqiptarëve dhe se vetëm ai mund të ndalojë përçarjen. Berisha: Në 8 vite Shqipëria ka kaluar nga një rekord i zi në një tjetër. Në 8 vite Veriu i Shqipërisë u diskriminua më shumë se çdo pushtues i të gjitha kohërave. Pothuajse asnjë investim. Edi Rama një armik i egër vuri dhe taksën me rrugën e Kombit. Iu vuri vizën ju, Rama i vuri taksë Veriut dhe Kosovës. Unë do të luftoj përçarjen dhe do të bëj gjithçka që të jemi të bashkuar. NË…

Read More

Nismës së ish-kryeministrit Sali Berisha për të marrë drejtimin e Partisë Demokratike i janë bashkuar dhe dy emra të tjerë të qytetit të Tropojës. Ish-lideri historik i PD-së u shoqërua sot nga deputeti demokrat Isuf Çela dhe ish-kryetari i Bashkisë së Tropojës Besnik Dushaj në një takim miqësor të Berishës me simpatizantë dhe militantë demokratë të kësaj zone. Më herët Berisha u ndal në Has për të biseduar me mbështetës të nismës së tij për të shkarkuar kryedemokratin Lulzim Basha në Kuvendin e Jashtëzakonshëm të 11 dhjetorit. Ndalesa e “Foltores” së Sali Berishës është sot në Tropojë, vendlindjen e tij.

Read More

Kreu i demokristianëve Nard Ndoka duke folur për zhvillimet politike në vendin tonë dhe situatën në Partinë Demokratike, ka theksuar se 11 Dhjetori do të vendosë një standard të ri në PD, duke shtuar se kryedemokrati Lulzim Basha duhet të largohet menjëherë nga PD-ja. Sipas Ndokës LSI u penalizua nga Basha në marrëveshjen e tij me Edi Ramën, ndërsa e ka cilësuar si të paaftë kreun aktual të PD-së, i cili sipas tij duhet t’u kërkojë ndjesë aleatëve. “11 dhjetori në partinë demokratike do vendoset një standard i ri, numri i delegatëve kanë kërkuar mbledhjen e kuvendit. Nuk kam arriur…

Read More

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka deklaruar se Rusia duhet të vendosë koka bërthamore brenda kufijve të vendit të tij nëse armët bërthamore të NATO-s avancohen drejt lindjes përmes Polonisë. Lukashenko kërcënoi se do të rriste sasinë e pajisjeve vdekjeprurëse që përballen përtej kufirit nëse armët bërthamore të prodhuara nga Amerika lëvizin më tej në Evropën Lindore, transmeton RT. “Unë do t’i sugjeroj presidentit rus Vladimir Putin t’i kthejë armët bërthamore Bjellorusisë. Nuk po e them këtë pa arsye. Ne jemi gati për këtë në territorin e Bjellorusisë”, tha Lukashenko. Bjellorusia është përfshirë në një mosmarrëveshje me Poloninë fqinje në…

Read More