Author: B

Eksperti i ekonomisë Pano Soko shprehet se shteti shqiptar nuk e ka fuqinë financiare për të përballuar një situatë të tillë si koronavirusi. Ai tha se karantina ka qenë një dështim total dhe fash-oraret nuk funksionojnë sepse ka bërë që njerëzit të grumbullohen bashkë. Ai shtoi se vendit do t’i duhet që të marrë borxh, ndërsa tha se rritja e taksave do të ishte një dinamit social. “Shteti shqiptar fuqinë financiare për të përballuar një situatë të tillë. Orët e karantinës po e tregojnë që ka qenë një dështim total. Vendosja e këtyre fasheve që i detyrojnë njerëzit të futen…

Read More

Të gjitha shenjat tregojnë për një krizë ekonomike globale me përmasa që nuk janë parë në dekada për shkak të pandemisë së koronavirusit. Të mërkurën, Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerësoi se ekonomia globale do të tkurret me 3 përqind në vitin 2020, një ngadalësim 30 herë më i keq se ai që përjetoi bota në vitin 2009, kur kriza globale financiare bëri që rritja të tkurret me 0,1 përqind. Parashikimi i ri ndryshon thellë nga parashikimet e FMN-së vetëm tre muaj më parë, kur organizata parashikoi një rritje ekonomike globale prej 3.3 përqind. Ajo vjen gjithashtu pasi Shtetet e Bashkuara po…

Read More

Ka shkuar në 11 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë. Klinika Infektive e QKUK-së bën me dije se pacientja që humbi jetën ishte nga komuna e Vushtrrisë. Ajo ka qenë në gjendje të rëndë që nga pranimi në Klinikën Infektive dhe kishte sëmundje të tjera shoqëruese. Numri i të infektuarve nga koronavirusi në vend është 423. Njoftim nga Klinika Infektive Prishtinë, 16 prill 2020 Klinika Infektive ka njoftuar se sot, më 16 prill 2020, në orët e pasdites në Njësinë e Kujdesit Intensiv të kësaj klinike ka përfunduar me vdekje pacienti F.H.(1949) nga Komuna e Vushtrrisë. Pacientja është hospitalizuar…

Read More

Neymar do t’i bashkohet së shpejti Lionel Messit. Është i bindur për këtë lëvizje ish-zv.presidenti i Barcelonës (i dorëhequr), Emili Rousaud, që konsiderohet një nga kundërshtarët më të fortë të presidentit aktual të “blaugranave”, Bartomeu. “Mendoj se është e mundur që Neymar të kthehet te Barça gjatë verës. Nuk më duket aspak e pamundur. Situata e krijuar nga Koronavirusi? Kam një parandjenjë që pandemia do të çojë në deflacion, sa i përket çmimit të lojtarëve, gjë që është e mirë për blerësit, por e keqe për shitësit. Ne do të duhet të shohim se si do të ribalancohen të gjithë…

Read More

Edhe pse është një nga vendet që ka menaxhuar më mirë situatën e krijuar nga COVID-19, Gjermania ka regjistruar një numër të lartë të viktimave në 24 orët e fundit. Mësohet se janë regjistruar 315 viktima, kjo është shifra më e lartë e vdekjeve e regjistruar në një ditë në Gjermani. Aktualisht, numri i viktimave në total në këtë shtet është 3.804. Ndërkohë u regjistruan edhe 2,866 raste të reja, duke e çuar në 130,450 numrin total të të infektuarve. Ditën e djeshme kancelarja Angela Merkel deklaroi se masat kufizuese do të vazhdojnë deri më 3 maj.

Read More

660 teste të realizuara brenda një dite në Maqedoninë e Veriut kanë konfirmuar 107 persona të infektuar me koronavirus. Rritja treshifrore e të infektuarve ka rritur alarmin në vend, ndërkohë që autoritetet kërkojnë nga qytetarët respektimin e izolimit. Nga rastet e reja, 28 janë në Shkup, 44 në Kumanovë, 2 në Dibër, 1 në Shtip, 11 në Prilep, Tetova 5, Struga 1, Velesi 4, Manastiri 6, Kavadari 1, Gostivari 2, Koçani, 1 dhe një në Kërçovë, njofton Telegrafi Maqedoni. 46 është numri i personave të vdekur nga COVID-19 në vendin fqinj, ndërsa numri i të infektuarve ka arritur në 1081.

Read More

Vala e pushimeve nga puna që ka përfshirë ekonominë e Sh.B.A që nga goditja e koronavirusit detyroi 5.2 milion personamë shumë të kërkojnë përfitime të papunësisë javën e kaluar, njoftoi qeveria ditën e sotme. Rreth 22 milion amerikanë tashmë kanë mbetur të papunë që prej muajit të kaluar. Kjo do të thotë që afërsisht një në shtatë punëtorë ka humbur punën gjatë kësaj kohe. Shifrat e zymta tregojnë për një ekonomi që po bie në një recesion dhe mund të jetë më e rënda në dekadat e fundit. Sipas parashikimeve, niveli i papunësisë mund të arrijë në 20% këtë muaj.…

Read More

Është arrestuar këtë të enjte Ilir Selmani i cili ishte shpallur në kërkim për vrasjen e ish-policit, Santiago Malko. 8 muaj pas shpalljes në kërkim nga Policia e Tiranës si një nga anëtarët kyçë që akuzohen për ekzekutimin e ish-policit Santiago Malko, është arrestohet në zonën e Xhamllikut, Ilir Selmani. Ngjarja ka ndodhur më 27 gusht të 2019, ku ish-efetivi 26-vjeçar, Santiago Malko u gjet i vdekur brenda makinës së tij. Njoftimi i policisë: Tiranë/Informacion paraprak Më datë 15.04.2020, rreth orës 10:10, në rrugën “Ramazan Gaxherri”, mjeti tip fadrom me drejtues shtetasin K.F., 52 vjeç, dyshohet aksidentalisht ka përplasur me…

Read More

Një biznesmen në Afrikë, në frymën udhëzuese të Shën Terezës ndihmon familjet e varfëra të përballojnë pandeminë e koronavirusit. I riu drejton një grup vullnetarësh të cilët gjenden pranë atyre që kanë nëvojë në këto ditë të vështira. I frymëzuar nga Shën Tereza, një biznesmen në Afrikë, po drejton një grup vullnetaresh për të ushqyer mijëra familje të mbetura pa ndihmë, si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Pankaj Shah, operator guide në Safari, normalisht do të duhej të ishte duke u treguar turistëve bukuritë e vendit të tij Kenias në këtë kohë, por sot ai është pranë njerëzve në nevojë.…

Read More

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike ka reaguar në lidhje me mënyrën se si qeveria po menaxhon situatën e krijuar nga koronavirusi. Bardhi shkruan në rrjetet sociale se kryeministri ka 7 vjet që u tregon shqiptarëve burg dhe gjoba dhe vazhdon ta bëjë këtë edhe gjatë kohës së pandemisë. Sekretari i Përgjithshëm i PD, thekson se në vend të testimeve masive për COVID-19, Rama flet për burg. Reagimi Ka 7 vjet që u tregon shqiptarëve burg dhe gjoba dhe vazhdon ta bëjë edhe tani, kur qytetarët nuk kanë siguri as për shëndetin, as për punën, as për bukën e gojës.…

Read More