Author: E.D

Partia Demokratike e Lirë e Gjermanisë (FDP) njoftoi të hënën se vendosi të hyjë në bisedime zyrtare me Social Demokratët dhe të Gjelbrit për të formuar një qeveri koalicioni trepalësh, raporton Anadolu Agency. Kryetari i partisë Christian Lindner tha në një konferencë shtypi në Berlin se bordi federal i FDP dhe ligjvënësit votuan njëzëri për të vazhduar me bisedimet formale të koalicionit. “Ne shohim mundësi, por edhe sfida në situatën aktuale politike. Në fund, ne njëzëri vendosëm të fillojmë negociatat e koalicionit me Social Demokratët dhe të Gjelbrit, “tha ai. Lindner nënvizoi se FDP do të marrë përgjegjësinë për Gjermaninë…

Read More

Kina ka mohuar raportet se ka testuar një raketë hipersonike me aftësi bërthamore në fillim të këtij viti, duke këmbëngulur se ishte një kontroll rutinë i anijeve kozmike, raporton BBC. Raporti fillestar në gazetën Financial Times shkaktoi shqetësim në Uashington. Raketat hipersonike janë shumë më të shpejta se ato normale, që do të thotë se janë më të vështira për t’u kapur. Kjo vjen ndërsa shqetësimi rritet për aftësitë bërthamore të Kinës. Të hënën, zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian tha në një konferencë për mediat se një test rutinë ishte kryer në korrik për të verifikuar lloje…

Read More

Rusia të hënën regjistroi një numër rekord të rasteve të përditshme të koronavirusit, me 34,325 persona që rezultuan pozitivë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin total në tetë milionëve, raporton Anadolu Agency. Numri i rasteve aktive gjithashtu u rrit në 785,647, tha grupi i punës emergjente ruse në një raport të përditshëm. Ai shtoi se vdekjet ditore u rritën me 998 në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin në 224,310, ndërsa shërimet u rritën me 16,431, duke arritur në më shumë se 7 milion. Duke folur për kanalin televiziv Rossiya 24 javën e kaluar, Zëvendëskryeministrja…

Read More

Autoritetet portugeze dhe spanjolle kanë konfiskuar 5.2 ton kokainë nga një varkë me vela në det të hapur dhe arrestuan tre të dyshuar, në aksionin më të madh të drogës në Portugali në 15 vjet, tha policia të hënën. Luis Neves, drejtor i policisë së hetimit penal të Portugalisë, tha se transporti përfaqësonte sasinë më të madhe të kokainës të kapur ndonjëherë nga një varkë me vela në nivel global, raporton Reuters. Zakonisht, sasi të tilla të mëdha gjenden në anijet e ngarkesave dhe anijet më të mëdha të motorizuara. Autoritetet zbuluan 183 thasë pëlhure plot me kokainë, të destinuar…

Read More

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se partia e tij doli e para në zgjedhjet lokale që u mbajtën ditën e djeshme. Kurti mes tjerash bëri edhe dallimin mes zgjedhjeve parlamentare dhe lokale sa i përket rritjes së partisë së tij. “Në zgjedhjet parlamentare: 12 dhjetor 2010 – Lëvizja VETËVENDOSJE! e treta në nivel vendi 6 tetor 2019 – LVV e para, 14 shkurt 2021 – LVV mbi 50%”. “Në zgjedhjet lokale: 3 nëntor 2013 – LVV e katërta në nivel vendi, 22 tetor 2017 – LVV e treta, 17 tetor 2021 – LVV e…

Read More

Rusia njoftoi se do të ndalojë aktivitetet e misionit të saj diplomatik në NATO pasi aleanca ushtarake perëndimore dëboi tetë rusë duke thënë se ata ishin spiunë, raporton Reuters. Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, tha gjithashtu se personelit në misionin ushtarak të NATO-s në Moskë do t’i hiqet akreditimi nga 1 nëntori dhe zyra e informacionit e aleancës në kryeqytetin rus do të mbyllet. “Nëse anëtarët e NATO-s kanë ndonjë çështje urgjente, ata mund të kontaktojnë ambasadorin tonë në Belgjikë për këto pyetje,” tha Lavrov në një konferencë shtypi. NATO tha më 6 tetor se kishte dëbuar tetë anëtarë të…

Read More

Misioni i OSBE/ODIHR, zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Maqedoninë e Veriut, i ka vlerësuar kryesisht të qeta dhe demokratike, por ka regjistruar edhe probleme gjatë votimit, kryesisht me aparatet biometrike për votim, shumë prej të cilëve ishin jashtë funksionit që në nisjen e procesit të votimit. “Zbatimi i vonshëm i votimit biometrik krijoi sfida plotësuese në realizimin e zgjedhjeve. Dita e zgjedhjeve, përfshirë edhe numërimin e votave u realizua kryesisht mirë, pavarësisht problemeve me votimin biometrik, votimin në grupe dhe disa gabime procedurale gjatë numërimit të votave”, ka deklaruar shefja e misionit të ODIHR-së, Tana De Zulueta. Sipas saj,…

Read More

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se procesi i numërimit të fletëvotimeve është përmbyllur të dielën në mbrëmje në të gjitha vendvotimet në Republikën e Kosovës. “Rezultatet preliminare të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave dhe rezultatet e subjekteve politike për Kuvende Komunale janë shfaqur në aplikacionin e KQZ-së. Ka edhe raste kur nuk janë procesuar të dhënat nga disa vendvotime. Këto janë raste të rralla, por po përpiqemi që të bëhet sa më shpejt përditësimi i tyre. Aktualisht, pasi të dielën në mbrëmje janë përmbyllura të gjitha procedurat në vendvotime, përfshirë edhe numërimin e fletëvotimeve nga Zgjedhjet për Kryetarë të…

Read More

Me përfundimin e raundit të parë të Zgjedhjeve lokale në Maqedoninë e Veriut, Bashkimi Demokratik për Integrim shpreh falënderim të madh dhe mirënjohje për të gjithë votuesit dhe përkrahësit për mbështetjen e dhënë në këtë cikël zgjedhor duke e nxjerrë kështu partinë si fituese absolute. “Ky preces ashtu siç ka filluar mrekullueshëm të mbyllet mrekullueshëm bashkarisht me të gjithë ne të pranishmit këtu. Siç kemi qenë fitmitarë, fitmitarë dolëm edhe në këtë process kaq të rëndësishëm për pushtetin vendor”, u shpreh kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti. BDI ka fituar tre komuna, në komunën e Sarait, Likovës dhe në komunën e…

Read More

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ)në Kosovë ka përfunduar numërimin e votave në 33 komuna. Votat janë numëruar në Deçan, Gjakovë, Drenas, Dragash, Istog, Klinë, Fushë Kosovë, Kamenicë, Mitrovicë e Jugut, Leposaviq, Novobërdë, Obiliq, Rahovec, Pejë, Prishtinë, Prizren, Shtime, Shtërpcë, Ferizaj, Viti, Vushtrri, Zubin Potok, Zveçan, Malishevë, Mamushë, Junik, Han i Elezit,Graçanicë, Ranillug, Partesh, Kllokot dhe Mitrovicë e Veriut. Ja rezultati i 33 komunave në të cilat ka përfunduar numërimi i të gjitha votave: Deçan- fitues Bashkim Ramosaj (AAK) 65,17% Gjakovë- balotazh në mes Ardian Gjini (AAK) 46,00% dhe Mimoza Kusari-Lila (LVV) 37.08% Drenas- balotazh në mes Ramiz Lladrovci (PDK) 45,62%…

Read More