Author: E.D

Presidenti rus, Vladimir Putin, falënderoi rusët për besimin e tyre pasi partia në pushtet “Rusia e Bashkuar” fitoi një shumicë të theksuar parlamentare në zgjedhje, raporton Reuters. Putin i ka konsideruar zgjedhjet parlamentare transparente, konkurruese dhe të paprekura. Sipas  Dmitry Peshkov , një zëdhënës i presidentit rus  tha se zgjedhjet e zhvilluara ishin  me integritet. “Për presidentin rus , pa dyshim, gjëja kryesore ishte dhe mbetet konkurrueshmëria, transparenca dhe integriteti i zgjedhjeve që u zhvilluan. Në këtë kontekst, natyrisht, ne jemi shumë pozitivë për procesin zgjedhor, ” tha zëdhënësi i Kremlinit. Nga ana tjetër, SHBA nuk i njeh zgjedhjet në…

Read More

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka kundërshtuar vendosjen e masës së reciprocitetit nga ana e Prishtinës zyrtare për targat, ndërsa u ka bërë thirrje serbëve në veri që të protestojnë të qetë. Gjatë një konference për media, Vuçiç u shpreh se pala serbe ishte në dijeni për veprimet e sotme të Prishtinës zyrtare. “Mbrëmë, ne e dinim se çfarë po planifikonte Prishtina. Sot, pas orës gjashtë, ato forca u zhvendosën në veri të Kosovës. Ky është inkursioni i gjashtë, por më brutal deri më tani,” tha Vuçiq, duke shtuar se në veri “po hiqen targat e një shteti sovran”. Vuçiç…

Read More

Ministrat e jashtëm të BE-së do të diskutojnë të hënën zhvillimet pas AUKUS, një pakt sigurie midis Australisë, SHBA -së dhe Britanisë së Madhe që përjashtoi Francën, në Nju Jork, ku ata u mblodhën për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme vjetore të OKB -së, tha një zëdhënës i BE -së, raporton Anadolu Agency. Zëdhënësi i Komisionit Europian, Eric Mammer vuri në dukje se takimi i ministrave të jashtëm të BE -së do të mbahet sonte në Nju Jork dhe sqaroi se ky nuk është një takim i jashtëzakonshëm i thirrur posaçërisht për marrëveshjen “AUKUS”. I njëjti zëdhënës theksoi…

Read More

Vendimi i qeverisë së Kosovës për të zbatuar parimin e reciprocitetit për targat serbe ka shkaktuar protesta nga qytetarët serbë. Policia ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë serbët që kanë bllokuar rrugët me automjete në Veri të Kosovës. Protestuesit serbë janë tërhequr momentalisht për t’u mbledhur në pika të tjera. Të tjera tensione pritet të ndodhin në veri, sidomos në pikat kufitare, pasi qeveria e Kosovës në mënyrë surprizë vendosi sot reciprocitetin me targat dhe automjetet serbe që kur hyjnë në Kosovë të zëvendësojnë targat me ‘RKS’.

Read More

Pjesa veriore e Italisë është goditur nga një sërë tornadosh, ku si pasojë janë shkaktuar dëme të shumta materiale. Mediat italiane shkruajnë, se zonat përreth Milanos dhe Torinos, kanë pasur përmbytje të shumta si rezultat I reshjeve të shiut. Janë të paktën shtatë tornado që dje shkaktuan dëme të mëdha dhe shkaktuan panik në komuna të ndryshme në Lombardi. Ekipet e zjarrfikësve kanë marrë disa kërkesa për ndërhyrje në zonat e Marzano dhe Roncaro (Pavia), Soresina (Cremona), Castiglione dello Stiviere (Mantua), Corte Palasio (Lodi), Settimo Milanese (Milano) dhe Manerbio (Brescia), raportojnë mediat. Në disa zona, reshjet kanë shkuar deri në…

Read More

Bashkimi Evropian reagoi pas vendimit të Kosovës për të vendosur parimin e reciprocitetit për targat serbe. BE i bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të ndërmarrin masa për t’i ulur tensionet në veri të Kosovës. Thirrja vjen në ditën kur Kosova nisi të zbatojë masa reciprociteti në targat e makinave nga Serbia. Edhe pse në vendkalimin kufitar të Merdares procesi u zhvillua në mënyrë të rregullt, në vendkalimet në veriun me shumicë serbe ka protesta kundër vendimit. Serbët lokalë në veri bllokuan rrugët, ndërsa njësitë speciale të Policisë së Kosovës ndodhen në vendngjarje. Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se…

Read More

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se do të heqë shumicën e kufizimeve të cilat ndalojnë shtetasit e huaj që kanë qenë në Mbretërinë e Bashkuar, dhe vende të tjera përfshirë Kinën dhe Brazilin, të udhëtojnë në SHBA, raporton BBC. Por të huajt që fluturojnë në SHBA do të përballen me një kërkesë për t’u vaksinuar plotësisht nga fillimi i nëntorit. Shtëpia e Bardhë gjithashtu thotë se qytetarët amerikanë që nuk janë të vaksinuar do të përballen me kërkesa më të rrepta të testimit për Covid-19. Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas…

Read More

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një student hapi zjarr në një universitet në Siberinë perëndimore, raporton The Moscow Times. Pamje të publikuara në mediat sociale tregojnë studentët që evakuohen duke kërcyer nga dritaret e katit të dytë në Universitetin Shtetëror të Perm në qytetin e Perm rreth 1,300 kilometra në lindje të Moskës. Më shumë se 10 persona janë plagosur, ose nga të shtënat me armë ose nga rënia nga dritaret, tha agjencia shtetërore e lajmeve TASS, cituar nga Ministria e Shëndetësisë. Ministria shtoi se nëntë ambulanca janë vendosur në universitet. Ministria…

Read More

Partia në pushtet “Rusia e Bashkuar” ka arritur të arrijë një fitore të zbehtë. Ajo gjithashtu ka humbur terren ndaj kundërshtarëve të saj. Rezultati përbënte një rezultat më të dobët se herën e fundit që u mbajtën zgjedhjet parlamentare në vitin 2016, kur partia fitoi pak më shumë se 54 për qind të votave. Partia në pushtet ka pësuar një rënie të popullaritetit për shkak të rënies së standardeve të jetesës dhe i është dashur të përballet gjithashtu me një fushatë taktike votimi të organizuar nga aleatët e kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny. Kritikët e Kremlinit thonë se…

Read More

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se në muajin nëntor do të udhëtojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) për vizitë zyrtare. Duke u përgjigjur në pyetjet e deputetëve në seancën e sotme të Kuvendit se pse nuk ka shkuar në Asamblenë e Përgjithshme në OKB, kreu qeveritar tha se nuk ka pasur synim të shkojë. “Nuk kam aplikuar për vizë në ShBA, pasi nuk kam pasur synim që të shkojë në këtë, mirëpo në ShBA do të udhëtojë në ShBA. Pra bëhet fjalë për koordinim të brendshëm që është i duhur dhe i mirë për shtetin tonë.…

Read More