Author: E.D

Presidenti rus, Vladimir Putin, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe NATO -s të marrin përsipër koston e rindërtimit të Afganistanit, raporton Anadolu Agency. Putin, i cili është në izolim si masë mbrojtëse kundër COVID-19, mori pjesë në dy samitet e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) dhe Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO)-mbajtur në kryeqytetin Dushanbe të Taxhikistanit përmes video-konferencës. Duke shprehur mbështetjen për kontaktet midis SCO dhe Afganistanit, Putin theksoi se organizata duhet të dyfishojë përpjekjet për të parandaluar kërcënimet e terrorizmit, trafikut të drogës dhe ekstremizmit fetar me origjinë nga Afganistani. Ai gjithashtu vuri në dukje…

Read More

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 4,578 raste të reja të koronavirusit, nga 355,933 teste të kryera (një ditë më parë ishin 4,552 me 284,579 teste). Gjithashtu, në të njëjtën periudhë kohore u raportuan 51 vdekje, nga 66 që ishin të enjten, duke e çuar numrin total të vdekjeve që nga fillimi i pandemisë në 130,284, raporton Tgcom. Shkalla e pozitivitetit zbret në 1.3% (-0.3%), ndërsa të shëruarit janë 5.756. Shtrimet në spital u ulën: -6 në kujdesin intensiv dhe -31 në pavionet e zakonshme. Janë 5,756 persona të rinj të shëruar nga koronavirusi në Itali në…

Read More

Autoritetet greke njoftuan 2,190 raste të reja me koronavirus dhe 37 viktima në 24 orët e fundit, raporton ekathimerini. Tetëmbëdhjetë nga 2,190 raste përfshinin vizitorë të huaj të testuar pas mbërritjes. Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Greqi tani është 629.498, me 14.433 të vdekur. Gjithsej 348 pacientë mbeten të intubuar në njësitë e kujdesit intensiv ndërsa 3,086 janë larguar nga spitalet. Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet…

Read More

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga krimi në familje që u shënua këtë pasdite në Divjakë. Raportohet se çifti, Herkuan dhe Fëllënxë Rrasa, nuk ka pasur probleme me njëri-tjetrit dhe se konflikti mes tyre, dyshohet se ka qenë i çastit. Ata kanë qenë prindër të një djali. Ishte pikërisht ky i fundit që i ka gjetur ata të vdekur dhe ka njoftuar policinë, raporton “BalkanWeb”. Hekuran Rrasa, për motive të dobëta, ka goditur me armë gjahu të shoqen, e më pas në gjendje të rënduar i dha fund edhe jetës së tij.

Read More

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Divjakën pasditen e sotme, ku një 58 vjeçar me inicialet H.R ka vrarë me armë gjahu bashkëshorten në banesën e tyre dhe më pas ka vrarë veten. “BalkanWeb” ka raportuar se dy viktimat janë Hekuran Rrasa dhe Fëllënxë Rrasa. Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnjë vijon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes. “Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr., 45 vjeçe dhe më pas ka vrarë veten. Në vendngjarje është gjetur dhe…

Read More

Të paktën tre persona u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën në një seri shpërthimesh që kishin në shënjestër automjetet e talebanëve në provincën Nangarhar të Afganistanit. Askush nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin e sotëm në Jalalabad. Por organizata terroriste gjithnjë e më e dhunshme Shteti Islamik është i vendosur në Afganistanin lindor dhe është armiku i autoriteteve të reja talebane të vendit. Nuk dihet nëse zyrtarët talebanë ishin mes të vdekurve dhe të plagosurve në këtë incident. Sipas policisë, një bombë ngjitëse shpërtheu në kryeqytetin Kabul kur dy persona u plagosën, por nuk dihet se…

Read More

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali në rrethana ende të panjohura. Raportohet se viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një strukturë private, kujdesej për gjelbërimin, krasitjen e pemëve dhe kopshtit. Por mëngjesin e sotëm është gjetur në tokë i shtrirë pa shenja jete. Informacionet janë kontradiktore dhe ende nuk dihet nëse shqiptari ra nga pema gjatë krasitjes dhe humbi jetën apo shkak ka qenë ndonjë goditje kardiake që i mori jetën në vend. Pavarësisht ndihmës së shpejtë dhe dërgimit në spital, 42-vjeçari ndërroi jetë. Pritet autopsia për të…

Read More

Tërheqja e SHBA-së nga Afganistani dhe marrëveshja AUKUS për furnizimin e nëndetëseve bërthamore në Australi “demonstrojnë urgjencën e nisjes së një mbrojtjeje të vërtetë të BE”, tha ministri i Jashtëm italian. “Do të ishte një hap shumë i rëndësishëm dhe i nevojshëm … askush prej nesh nuk mund të mendojë të konkurrojë si një vend i vetëm,” tha Luigi Di Maio për La Repubblica në një intervistë, raporton Anadolu Agency. Ai shpresoi se blloku prej 27 anëtarësh do të arrijë një konsensus për këtë çështje, e cila mund të ketë ndikime në politikën e jashtme. “Debati sapo ka rifilluar, por…

Read More

Një panel këshillues i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi kundër një doze shtesë, të tretë përforcues të vaksinës COVID-19 nga Pfizer-BioNTech, raporton Anadolu Agency. Të dyja kompanitë e ilaçeve Pfizer dhe Moderna kanë thënë se një dozë e tretë përforcuese është e pashmangshme, por pyetja për panelin këshillues ishte nëse është e nevojshme një dozë përforcuese për amerikanët, rreth 10 muaj pasi ata u vaksinuan. Pfizer ka argumentuar se të dhënat e tij tregojnë se nevojitet një dozë përforcuese pas gjashtë muajsh nga doza fillestare; Moderna ka argumentuar se nxitësit për vaksinën e saj duhet të vijnë pas tetë…

Read More

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se nga 1 tetori, duke filluar nga viti akademik 2021/22 arsimi publik në nivelin Bachellor dhe Master do të jetë pa pagesë, ndërsa në studimet  e Doktoraturës  do të ketë lehtësime. Kurti këtë deklaratë e bëri të premten në një konferencë të përbashkët për media me ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci. “Nga 1 tetori i këtij viti, duke filluar nga viti akademik 2021/22 arsimi i lartë publik do të jetë pa pagesë për të gjithë ata që dëshirojnë të studiojnë në nivelin Bachelor dhe Master. Ndërsa, për studentët e doktoraturës do të ketë…

Read More