Author: Lorena Alia

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e keni vënë re, por tek të gjithë ekziston një tendencë për ta filluar larjen me një pjesë të caktuar të trupit. Në mënyrë të pavetëdijshme, vendimi merret nga trupi ynë dhe kjo tregon shumë për personalitetin tonë, shkruan “Bright Side”. Nëse lani fytyrën së pari Nëse lani fytyrën së pari, në thelb jeni duke u kujdesur për të pesta shqisat. Kjo do të thotë që jeni shumë të shqetësuar për mënyrën se si perceptoni, dhe…

Read More

Nr.1 Ju jeni një diplomat i madh, i interesuar për çështjet shpirtërore. Ju dëshironi të keni ekuilibër në jetë. Jeni diskretë dhe dini si të qëndroni të qetë në kohë konflikti. Ndërsa qasja diplomatike është shumë e dobishme, ju duhet të mësoni të argumentoni në mënyrë që të zgjidhni problemet. Nr.2 Jeni idealistë dhe perfeksionistë të mëdhenj. Doni që gjithçka të shkojë pa probleme. Keni standardet, besimet dhe parimet tuaja dhe dëshironi që e gjithë bota të funksionojë sipas tyre. Ndonjëherë është e vështirë për ju të pranoni mendimin e dikujt tjetër. Nr.3 Jeni të zgjuar, të vëmendshëm dhe të…

Read More

Vendi ynë ka regjistruar në 24 orët e fundit 826 raste të reja pozitive me Covid-19 nga 5,150 testime të kryera gjithsej. Fatkeqësisht, betejën me virusin e kanë humbur 10 qytetarë, ndërsa janë shëruar edhe 916 qytetarë. Njoftimi i MSH: Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Nëse dyshoni se…

Read More

Dashi Ndjenjat tuaja më të thella po zbulohen në këtë kohë. Dëgjoni zemrën tuaj dhe lërini ëndrrat tuaja të realizohen. Kushtojini vëmendje shëndetit dhe psikologjisë tuaj, por veçanërisht marrëdhënieve tuaja ndërpersonale dhe profesionale. Demi Kjo Hënë e Plotë tregon se ku qëndroni në lidhje me familjen dhe miqtë tuaj. Ju mund të zbuloni se disa nga grupet që i përkisni nuk ju përshtaten në mënyrë të përsosur ose zbuloni njerëz të rinj që shërbejnë për të njëjtat qëllime si ju dhe ndajnë të njëjtat ëndrra dhe kështu i japin energjinë tuaj një qëllimi për të cilin jeni shumë të interesuar.…

Read More

Gaforrja Personat e shenjës së Gaforres janë njerëzit më bujarë dhe më të dashur në botë. Ata me siguri nuk do t’ju zhgënjejnë kurrë. Kanë një kod të rreptë moral, në të cilin jetojnë dhe nuk i thyejnë kurrë parimet e tyre. Gënjeshtra është diçka që ata e injorojnë dhe ndershmëria është diçka që ata e vlerësojnë më shumë në jetë. Dashi Njerëzit e kësaj shenje janë të durueshëm, tolerantë, të sinqertë dhe të sjellshëm. Ata që kanë lindur në këtë shenjë, janë të prirur t’i kalojnë gabimet dhe të përpiqen t’i justifikojnë të tjerët. Sidoqoftë, nëse i gënjeni ose i mashtroni, ata kurrë nuk do t’ju falin. Gënjeshtra nuk është…

Read More

Dy burra, që ishin maskuar si avokatë, kanë qëlluar për vdekje një ‘gangster’, i cili po gjykohej brenda një salle në kryeqytetin e Indisë, Delhi. Ata hapën zjarr ndaj Jitender Maan Gogi brenda sallës së gjyqit, ku po dëgjohej një çështje kundër tij. Mësohet se policia u kundërpërgjigj duke vrarë 2 autorët. Policia dyshon se sulmi ishte planifikuar nga një bandë rivale, shkruan BBC. Gogi ishte në listën e më të kërkuarve të policisë në Delhi dhe ishte gjithashtu i akuzuar në dhjetëra raste, përfshirë vrasjen, rrëmbimin dhe mashtrimin, në shtete të tjera. Incidenti ka ngritur pyetje mbi sigurinë e…

Read More

Kosova ka regjistruar në 24 orët e fundit 84 raste të reja pozitive me Covid-19 nga 3,823 testime të kryera gjithsej. Fatkeqësisht, betejën me virusin e kanë humbur 4 qytetarë, ndërsa janë shëruar edhe 786 pacientë. Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit…

Read More

Një politikan i internuar nga Spanja, i cili ishte shpallur në kërkim, është arrestuar në Itali. Carles Puigdemont, ish-udhëheqës i rajonit të Katalonjës, iku në Belgjikë pasi referendumi i ndaluar i pavarësisë u shtyp nga Spanja 4 vjet më parë. Policia italiane e priste në aeroportin Alghero në Sardenjë dhe u dërgua në një burg aty pranë. Spanja e akuzon Puigdemont për kryengritje, por avokatët e tij thonë se urdhër-arrestimi evropian nuk është më i vlefshëm, shkruan BBC. Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e…

Read More

Motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Yo-jong, ka deklaruar se ata janë të gatshëm të rifillojnë bisedimet me Korenë e Jugut, nëse ajo u jep fund politikave të saj armiqësore. Kim Yo-jong iu përgjigj thirrjes së Koresë së Jugut për të shpallur zyrtarisht fundin e Luftës Koreane, shkruan BBC. Konflikti, i cili e ndau gadishullin në 2 pjesë, përfundoi në vitin 1953 me armëpushim dhe jo me traktat paqeje. Këtë javë, presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae -in, u bëri thirrje dy Koreve dhe aleatëve të tyre, SHBA-ve që mbështesin Jugun dhe Kinës që është partneri më…

Read More

Ish-shefi i policisë fetare të talebanëve ka thënë se dënimet ekstreme si ekzekutimet dhe amputimet do të rinisin në Afganistan. Mullah Nooruddin Turabi, tani përgjegjës për burgjet, tha se amputimet ishin të nevojshme për sigurinë, shkruan BBC. Ai gjithashtu shtoi se këto ndëshkime mund të mos jepen në publik, siç bëheshin nën sundimin e mëparshëm në vitet ‘90. Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al…

Read More