Author: E M

Analisti i njohur Frrok Çupi ka lëshuar “bombën’ në emisionin Breaking në Top News, duke deklaruar se Sali Berisha do të arrestohet nga prokuroria e posaçme, SPAK. Sipas Çupit, ish-kryeministri Sali Berisha do të arrestohet përpara mbajtjes së Kuvendit të shpallur prej tij më 11 dhjetor. “Mendoj se nga data 8 dhjetor Sali Berisha do të jetë në burg, i arrestuar nga SPAK. Do të ndodhë sigurisht Kuvendi i 11 dhjetorit nëse Berisha nuk është i fituar në SPAK. Do të ndodhë që të bëjë një tortë të madhe sic e ka zakon. Unë flas jo pa informacion. Nëse do…

Read More

Gazetari Roland Qafoku komentoi sot në emisionin ‘Breaking’ përplasjet brenda PD-së. Sipas tij, rrathët e mbështetjes ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha po zgjerohen e kjo vjen nga fakti i veprimeve, apo i vendimeve të kyedemokratit Lulzim Basha. “Rrathët rreth Berishës janë duke u zmadhuar. Nuk është mbështetje për Berishën, por për mënyrën se si ka vepruar Basha me njerëzit e tij, ndaj janë kundër. Basha duhet të vepronte fort, duhet të dilte në bazë me demokratët nuk mund ta bënte atë duke dalë në kafe me Bardhin”, u shpreh Qafoku. Sipas Qafokut, ky është edhe avantazhi i Berishës. Ndërsa sa i…

Read More

Guardia di Finanza e Katanias në bashkëpunim me atë të Raguzës dhe autoritete të tjera ligjzbatuese italiane kanë ekzekutuar 16 mandat-arreste të lëshuara nga gjykata në dy rajone (Sicili e Kalabri) e katër provinca (Katania, Raguza, Sirakuza e Reggio Calabria) për persona të përfshirë në mënyrë aktive në trafikun e drogës. Katër prej të arrestuarve janë shqiptarë, të tjerët italianë e maltezë, të cilët trafikonin kokainë, hashash e marijuana, të cilat bliheshin në Shqipëri, Puglia e Katania e shiteshin në Sicili, Lombardi e Malta. Katër janë shqiptarët e arrestuar: Eriseld, Ledi e Emiljano Hoxhaj dhe Fatjon Cuca të cilët akuzohen…

Read More

Ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu, i cili u la jashtë kandidaturave për deputet në zgjedhjet e 25 prillit  ka sulmuar ashpër kreu e PD Lulzim Basha teksa e krahason me agjentin e dyfishtë britanik të viteve 60’ Kim Philby, i cili punonte si për qeverinë e tij dhe atë të Bashkimit Sovjetik. Balliu shkruan se Basha përdori për tu justifikuar për vendimet e tij aleatët dhe demokratët, ku këta të fundit, sipas ish-ligjvënësit do ti japin përgjigjen e merituar në Kuvendin e 11 Djetorit. Postimi i plotë: Basha, Kim Philby i pluralizmit. Lul Basha flet për demokratët sikur ata të…

Read More

Rojet e burgut të Koridhalosit kanë ngritur shqetësimin për sigurinë e burgut pasi një përpjekje për tu arratisur u parandalua në kohë me sukses. Sipas Newsbomb.gr, një nga gardianët e turnit të pasditës gjeti një litar 5 metra të gjatë fshehur në koshin e plehrave. Menjëherë sapo konstatoi sendin e ndaluar në koshin e plehrave të Bllokut nr.2, roja dha alarmin dhe burgu u rrethua për të parandaluar ndonjë arratisje. Rreth orës 16.50 pasdite, roja ka vënë re lëvizjet e dyshimta të një të arrestuari të krahut të II-të, i cili ka fshehur me zell në një kosh plehrash një litar…

Read More

Rrugës për në Tropojë, lideri historik demokrat, Sali Berisha, u ndal edhe në Has. Në qytetin e Krumës ai u prit me entuziazëm nga qindra demokratë. Berisha ‘doli nga protokolli’ dhe improvizoi foltoren përpara tyre, duke u shprehur se Hasi është dhe do jetë gjithmonë demokrat. “Hasi është dhe mbetet gjithmonë demokrat dhe i pamposhtur, i vendosur të mbrojë vlerat e demokracisë, të mbrojë interesin kombëtar. Askush nuk ka luajtur rolin që ju, Kukësi dhe Tropoja, luajtën gjatë luftës çlirimtare në Kosovë. Bijtë e bijat e Kosovës janë të vendosur t’i dalin zot vendit më shumë se kurrë”. “Miqtë e mi,…

Read More

Ish-deputeti Arben Ristani nga Korça ka zbuluar procedurat që do të ndiqen për zgjedhjet e reja në Partinë Demokratike, që sipas tij do të bëhen përmes parimit një anëtar një votë. Ristani ka thënë se në Kuvendin e datës 11 Dhjetor do të diskutohen vendimet antistatutore të Bashës, dhe do të futen dispozita në statut që të lejojnë referendumet e brendshme. Sipas tij pakicës që drejtohet nga Basha, do ti bëhej nder që ti bashkohej Kuvendit të thirrur nga Berisha në datën 11 Dhjetor, që sipas tij i përket shumicës. Fjala e plotë e Ristanit: Tashmë është e sigurt që…

Read More

Gjykata Speciale ka refuzuar garancinë e policisë së Kosovës për lirimin me kusht të ish-presidentit Hashim Thaçi. Një nga arsyet që përenden në dokumentin e publikuar nga Gjykata Speciale, është mundësia për të ndërhyrë në procesin gjyqësor në Kosovë ku u shfaqën akuza se agjencia e Inteligjencës kishte dy agjentë të cilët dhanë dëshmi të fabrikuara. Gjykata Speciale gjithashtu rendit lidhjet e kundërshtarëve politikë të ish-presidentit Hashim Thaçi me organizatat terroriste, sjellja e liderve të veteranëve të luftës së UÇK-së, përfshirë deklaratat e Fation Klinakut në verën e kaluar dhe krimet e supozuara. Në dokument jepen edhe arsye të tjera…

Read More

Artur Hyka 49 vjeç, dhe Fatmir Hyka, 45 vjeç, vëllezër me njëri tjetrin, janë arrestuar për shkak se akuzohen për një seri vjedhjesh në qytetin e Beratit. Sipas policisë personat në fjalë, banues në lagjen ‘Jani Vruho’ në Berat, u kapën teksa po tentonin të vidhnin banesën e A.A. Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet që këta shtetas të jenë autorë të 38 vjedhjeve të tjera të ndodhura në harkun kohor 2018-2021, në lagje të ndryshme të qytetit të Beratit. Njoftimi i policisë: Berat – Finalizohet operacioni policor i koduar “Vëllezërit”. Zbardhen 38 vjedhje të ndodhura më parë në qytetin…

Read More

Aktivistja shqiptare-amerikano Evi Kokalari pasi sulmoi dje shoqatën shqiptare në SHBA “Vatra’, të cilën e akuzonte se ishte e kapur nga Edi Rama dhe George Soros, ka dalë me një tjetër reagim të fortë në rrjetet sociale. Ky sulm i Kokalarit ndaj ‘Vatrës’ vjen pasi nuk po përkrahet ‘Foltorja’ e Berishës që do të mbahet në 5 dhjetor në SHBA. Kokalari ka shpërthyer keq, pas deklaratave se ajo nuk ka asnjë lidhje me shoqatën shqiptare ‘Vatra’, në SHBA. Ajo publikon edhe një foto, që tregon lidhjen e fortë që familja e saj ka pasur me “Vatrën”, ku sipas Kokalarit edhe…

Read More