Biden kërkon zgjatjen e traktatit të armëve me Rusinë, regon Kremlini

77

Shtëpia e Bardhë njoftoi se Presidenti Joe Biden do të kërkojë një zgjatje pesë-vjeçare të traktatit të kontrollit të armëve, i cili pritet të skadojë në fillim të shkurtit, në një nga vendimet e para kryesore të politikës së jashtme të administratës së re, raporton Reuters.

“Presidenti ka qenë prej kohësh i qartë se traktati i ri START është në interesin e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Dhe ky vendim merr më shumë kuptim kur marrëdhënia me Rusinë është kontradiktore siç është në këtë kohë, ”tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki në një konferencë.

Ajo gjithashtu tha që Biden ka “ngarkuar” shërbimin e inteligjencës amerikane për vlerësimin e plotë të ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e vitit 2020, përdorimin e armëve kimike nga Rusia kundër udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny.

“Edhe kur punojmë me Rusinë për të avancuar interesat e SHBA-së, ne gjithashtu punojmë për ta mbajtur Rusinë të përgjegjshme për veprimet e saj të pamatura dhe kundërshtare”, tha Psaki.

Kremlini tha të premten se mirëpriti synimin e deklaruar të Presidentit të SHBA Joe Biden për të zgjatur traktatin e ri të kontrollit të armëve me Rusinë, por shtoi se Moska donte të shihte propozime konkrete nga Uashingtoni.

Sipas Reuters, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se është e rëndësishme të shihen detajet e propozimit të SHBA-së.