Bisedimet mes Greqisë dhe Turqisë, nuk tërhiqet asnjëra palë

58

Ministrat e jashtëm grekë dhe turq, Nikos Dendias dhe Mevlut Çavusoglu përshëndetën rinisjen e bisedimeve eksploruese midis Athinës dhe Ankarasë dhe bënë thirrje për një de-përshkallëzim të tensionit, por të dy qëndruan në pozicionin e tyre mbi çështjet kryesore që ndanin të dy palët në një konferencë shtypi jashtëzakonisht të sinqertë takim në Ankara të enjten.

“Ka hapësirë ​​të konsiderueshme për një përmirësim të lidhjeve dypalëshe,” tha Dendias, duke theksuar se përparimi nuk mund të arrihet nëse nuk ka një “de-përshkallëzim të veprimeve dhe komenteve ndezëse”.

“E di që kemi një rrugë të gjatë përpara, por shpresoj se sot mund të bëjmë një hap përpara,” tha Dendias, duke ftuar Çavusoglu në Athinë dhe duke treguar mundësinë e një takimi midis Kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, raporton ekathimerini.

Sidoqoftë, Dendias gjithashtu hodhi poshtë shkeljet “konstante” turke të hapësirës ajrore Greke dhe Ligjin e Detit, duke paralajmëruar Ankaranë se veprimet e saj në Egje dhe Mesdheun Lindor po minojnë aspiratat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. “Nëse kjo është ajo që Turqia dëshiron dhe unë sigurisht shpresoj që ta bëjë atëherë ajo duhet të fillojë të respektojë Ligjin e Detit,” tha Dendias.

Cavusoglu ishte gjithashtu i sinqertë në komentet e tij, duke thënë se “ndryshimet mbeten” midis dy palëve mbi Egjeun dhe të drejtat e energjisë në Mesdheun Lindor dhe duke mbrojtur sondazhet sizmike të Turqisë si “plotësisht të ligjshme”.

Ai përsëriti gjithashtu thirrjet për çmilitarizimin e disa ishujve grekë në Egje, duke thënë në përgjigje të komenteve të Dendias në lidhje me shkeljet e Traktatit të Lozanës që “ju paraqitni vetëm ato që ju përshtaten”.

Dendias u takua më herët me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili propozoi një samit në Mesdheun Lindor.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016