Brazili shënon rekord vdekjesh, Presidenti refuzon izolimin e vendit

46

Brazili vazhdon të shënojë momente të zymta në luftën e tij kundër koronavirusit, pasi vendi pa ditën e tij më vdekjeprurëse të martën që nga fillimi i pandemisë, me një rekord të 4,195 vdekjeve të reja.

Muaji mars ishte gjithashtu muaji më vdekjeprurës për vendin që nga fillimi i pandemisë, me të paktën 66,573 vdekje të regjistruara.

Me gati 337,000 vdekje totale, dhe rastet totale që tejkalojnë 13 milion, Brazili është i dyti vetëm në SHBA për sa i përket rasteve.

Ajo gjithashtu përbënte afërsisht një të tretën, rreth 28%, të vdekjeve totale globale që nga 21 Mars, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Shkalla e përdorimit të njësive të kujdesit intensiv në pothuajse të gjitha shtetet është në ose mbi 80%, sipas autoriteteve lokale. Megjithatë, vetëm 2.42% e popullsisë së përgjithshme në Brazil është vaksinuar plotësisht, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, një skeptik i koronavirusit që nga fillimi i pandemisë, vazhdon të refuzojë zbatimin e masave të sigurisë në të gjithë vendin. Të Mërkurën, një ditë pasi Brazili raportoi numrin rekord të të vdekurve, Bolsonaro përsëri kritikoi miratimin e masave kufizuese për të ndaluar përhapjen e Covid-19 në Brazil dhe tha se nuk do të ketë një bllokim kombëtar, raporton CNN.

“Ne do të kërkojmë alternativa, nuk do të pranojmë politikën” qëndro në shtëpi “për të mbyllur gjithçka, për bllokim. Virusi nuk do të zhduket. Ky virus, si të tjerët, është këtu për të qëndruar dhe do të qëndrojë për gjithë jetën. Është praktikisht e pamundur ta zhdukësh atë “, tha ai.

Bolsonaro hodhi poshtë akuzat për “gjenocid” për mosmarrjen e masave të duhura për të adresuar krizën. “Për çfarë nuk më fajësojnë mua këtu në Brazil?” tha ai.

Një raport i ri nga Fondacioni Oswaldo Cruz (Fiocruz) i lëshuar të Martën thotë se vetëm një bllokim kombëtar me një kohëzgjatje minimale prej dy javësh mund të frenojë përhapjen e shpejtë të rasteve të koronavirusit në të gjithë vendin.

“Masat e bllokimit janë një ilaç i hidhur, por ato janë absolutisht të nevojshme në kohë krizash dhe kolapsi të sistemit shëndetësor si ai që po përjeton vendi tani. Vetëm kjo do të parandalojë më shumë vdekje dhe në mënyrë efektive do të shpëtojë jetë,” thotë raporti Fiocruz.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016