Brdariç rrëfehet për mediat gjermane: Askush nuk na besoi, tani po flet e gjithë Shqipëria për ne

329

Si trajner, ai po mundohet t’i ngjisë shkallët një e nga një. Pas dorëheqjes nga ekipi i kampionatit rajonal i Erfurtit, Thomas Brdariç u punësua në Shqipëri. Atje, aktualisht ka gjetur fatin e tij si trajner. Me FK Vllaznia (Shkodër), ish-sulmuesi i Fortuna të Këlnit është aktualisht në krye të Superligës. Kjo, edhe pse klubi, mezi i shpëtoi rënies nga kategoria para një sezoni. Kjo është intervista e tij për “Express.de”:

Zoti Brderiç, pse përfunduat në Shqipëri?

Për mua është një hap përpara. M’u dha shansi të drejtoj një klub të kategorisë së lartë në një vend të çmendur për futbollin, që ka standarte të larta. Vetëm rezultatet llogariten. Ne jemi duke ndërtuar diçka këtu. Eshtë e rëndësishme të mos dorëzoheni në kushte të vështira dhe të mos mashtroni veten.

Sa i fortë është kampionati atje, si është puna juaj?

Sigurisht që ka pengesa. Korona, si për të gjithë. Pastaj vuajmë edhe nga gjëra infrastrukturore. Qëllimi këtu ishte të ndërtojmë një ekip krejtësisht të ri. Na duhej të vendosnim qëllime dhe të punonim si shumë klube profesionale, në mënyrë që të luajmë në nivelin europian.

Cilat janë përshtypjet tuaja për vendin deri më tani?

Tre milionë njerëz jetojnë këtu, pothuajse sa në Berlin. Pjesa më e madhe jeton në Tiranë. Një qytet modern, që është i shkëlqyeshëm për të rinjtë, ushqim i shkëlqyeshëm, restorante të shkëlqyeshëm. Shkodra është një vend i bukur nga natyra, i përshtatur me male të larta, deti është vetëm gjysmë ore larg. Ju mund të qëndroni këtu. Këtu njerëzit arritën të jetonin, pavarësisht nga korona, nuk e mbyllën gjithçka plotësisht.

Sa e fortë është kjo ligë shqiptare?

Ka elementë të mirë këtu, por mund të shfaqen vetëm nëse infrastruktura është e duhur. Dhe ky është akoma problemi. Kushtet e trajnimit ndonjëherë janë të vështira të imagjinohen.

Cili është qëllimi juaj: titulli?

Ne jemi të përulur, skuadra ka ardhur nga rënia një kategori më poshtë. Tani kemi një sukses të madh me vendin e parë. Mbajtja e tij është një sfidë e madhe. Askush nuk besoi te skuadra që drejtoj, por tani e gjithë Shqipëria po flet për ne.

A janë të sakta paragjykimet mbi arbitrat e dyshimtë në Europën Juglindore?

Gjithmonë u them djemve: Duhet të shënojmë dy ose tre gola për të shmangur pyetje të tilla.

A jeni ende duke i ndjekur ish-klubet tuaja në Gjermani?

Sigurisht. Unë shikoj çdo ligë, çdo ditë. Ende kam lidhje të ngushta me Bayer Leverkusen dhe gjithmonë i mbaj sytë mbi gjërat atje. Keni një trajner shumë të mirë dhe unë kam pikëpamje të ngjashme me të. U them lojtarëve të mi të njejtën gjë, një për një. Në Leverkusen, ata që ishin përgjegjës përreth Rudi Fëler, morën vendime të mira.