18 C
Tirana
15:28 03/03/2021
Kreu Analiza

Analiza

“Çështja e detit” mes Shqipërisë dhe Greqisë/Nga marrëveshja e rrëzuar tek pritja për në Hagë

NGA FATJON CUKA/Çështja e hapur mes Shqipërisë dhe Greqisë për kufizimin e zonave detare, mbetet një nga çështjet më të diskutuara jo vetëm në...

A keni rënë ndonjëherë në dashuri ju?

"Mëngjeseve të caktuara, me rreze dielli të caktuara, dashuria vjen e shkon pa lajmëruar." (Charles Bukowski) Nga SILVANA BEGAJ/Jeta është kaq e ngadaltë në ardhje dhe...

Vrasjet në 21 janar, Sokol Balla rrëfen telefonatën me Bamir Topin dhe mesazhin për Ramën

Nga Sokol Balla  21 janari u duk ditë e trishtë, që në mëngjes. Dola diku rreth orës 9 e 30 minuta, nën një qiell gri,...

Atdheu Kibernetik dhe Siguria Kombëtare

Nga Fatjon Malaj/Kolonializmi nuk ka mbaruar, ai thjeshtë ka ndryshuar formë. Sundimtarët e rinjë tani i konsiderojnë të dhënat dixhitale po aq të vlefshme...

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?

Nga James Gallagher, Përhapja e shpejtë e një varianti të ri të koronavirusit është bërë shkak për vendosjen e rregullave të rrepta të nivelit të...

Ngushëllimi i munguar i Ardi Veliut dhe pse policia duhet të dalë nga bunkeri

Nga Gurjan Doçi Policia e Shtetit prej disa ditësh është vënë e gjitha nën sulm, kjo pas vrasjes së 25 vjeçarit, Klodian Rasha në mënyrë...

Fli biri nënës se ora nuk është një! Letër nga unë: Njeriu që qesh se nuk qan dot!

Ora është një dhe biri u zgjua. Dhe në Shqipëri ora ka ngelur një, në atë orë ku bënë mitralozi trak e trak vetëm...

Ndal dhunës, vetëm bashkë mund t’ia dalim!

Nga Alma Janka/Në këto ditë të fushatës globale “16 Ditët e Aktivizimit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore‘’ që organizohet  çdo vit në mbarë botën,...

S’ka gjë më të pabesë dhe të pamoralshme se të bësh politikë me vdekjet tragjike, faji nuk është kolektiv por personal

Nga Brizida Gjikondi Nuk ka gjë më të pabesë dhe të pamoralshme se të bësh politikë me vdekjet tragjike ! Ai nuk ishte krim shterëror i...

Pse të gjithë po e sulmojnë Gazment Bardhin?

Prej disa kohësh në qendër të debatit të brendshëm të PD-së, qëndron vetëm një emër dhe ai është Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment...

Politikat e Prokurorisë për ndjekjen e rasteve të dhunës në familje

Nga Ildize Kola/Dhuna në familje është një çështje që ekziston prej vitesh tashmë. Kohët e fundit, diskutimet rreth dhunës në familje kanë filluar të...

Mediatizimi i dhunës në familje- zgjidhje apo ridhunim?

Nga Eljon Kollçaku/Portretizimi i dhunës në familje nga media mbetet një pikë diskutimi dhe që nxit debat sapo të hapet. Ndonëse në mediat shqiptare,...
- Advertisment -

Më të fundit