17 C
Tirana
15:59 26/11/2020
Kreu Analiza

Analiza

Institucionet në Austri marrin përsipër fajin për radikalizimin e shqiptarit terrorist

Katër vetë humbën jetën nga sulmi terrorist i së hënës (02.11) në mbrëmje në Vjenë, atentatori u godit për vdekje nga policia. Ai ishte...

Kujt do t’ia këndoj trishtimin tim? Këtij populli pa Atdhe?

Kujt do t'ia këndoj trishtimin tim? Dëgjon njeri? Dëgjon ti? Ty të rriten taksat, dhe ti hesht! Ngrihen njerëz dhe reagojnë për padrejtësi cdo ditë,...

Sulmi terrorist në Vjenë/Enver Robelli: Qeveritë në Tiranë, Prishtinë e Shkup të kontrollojnë imamët

Nisur nga ngjarja e rëndë që tronditi dje Austrinë dhe Evropën ku mbetën të vrarë nga një sulm terrorist 4 persona, analisti Enver Robelli...

Lumturia apo kënaqësia, dilema e një “krize kuptimore”?

Nga FATJON MALAJ Sot, problemi i njerëzve modernë nuk është dobësia teknologjike ose mungesa e saj, por një jetë shoqërore që ka hedhur poshtë virtytshmërinë,...

Kastriot Islami: Braktisja e Rilindjes nga socialistët e ndershëm dhe ’emigrimi’ i tyre te LSI, ja pse Rama e sulmon Metën

Nga Prof. Dr. Kastriot Islami Më së fundmi socialistët e vërtetë e të ndershëm duket e kanë braktisur masivisht Rilindjen dhe Ramën, pra nuk kanë...

‘Në shtëpi, në bar dhe në shkollë’ / Këto janë tre skenarët më potencialë se si përhapet Koronavirusi nga ajri…

Në shtëpi, në bar, në shkollë! Prestigjiozja “El Pais” analizon tre skenarë të transmetimit ajror të Covid-19 në ambiente të mbyllura. duke ilustruar praktikat që...

Cili vend në Evropë ka qasjen e duhur ndaj Covid-19?

Një valë e dytë e koronavirusit të ri, është duke e përfshirë mbarë Evropën kontinentale, me rekorde të reja infeksionesh që po thyen çdo...

Pse është kaq vdekjeprurës koronavirusi?

Nga James Gallagher, BBC, Një virus i thjeshtë ka ndalur jetën normale në gjithë botën. Ne jemi përballur me kërcënime virale më parë, përfshirë pandemitë,...

Ndryshimet e shpeshta të politikës fiskale trembin investitorët e huaj!

Nga Silvana Begaj Ndryshimet e shpeshta të politikës fiskale trembin investitorët e huaj! (Një Lek i marrë nga një i pasur shkakton më pak dëm sesa...

Konflikti Azerbajxhan-Armeni dhe e ardhmja e marrëdhënieve Turko – Ruse!

Nga Fatjon Malaj Është e pamundur të lexohen drejtë dhe saktë konfliktet e përjetuara sëfundmi në rajonin e Nago-Karabakut pa i analizuar ato brenda kornizës...

Pse Rama e la kolltukun… në studion e Opinion

Nga Andi Bushati Vetëm një hall i madh mund ta detyronte kryeministrin e vendit të linte kolltukun në studion e Opinion dhe të ngrihej në...

Rinia e munguar Migjeniane!

“Rini, thueja kangës ma të bukur që di! Thueja kangës sate që të vlon në gji. Thueja kangës, Rini! Thueja kangës gëzimplote! Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht...
- Advertisment -

Më të fundit

Sulmi terrorist në Vjenë/ Austria përforcon mbrojtjen në kisha

Ministri i Brendshëm i Austrisë ka deklaruar këtë të enjte se do të forcojë sigurinë në kisha, që një sulm terrorist i përsëritur të...

(VIDEO) Ja si do zhvillohet mësimi nga 1 dhjetori, klasat që përjashtohen

Një ditë më parë Ministrja e Shëndëtësisë Ogerta Manastirliu, njoftoi se mësimi në shkolla duke nisur nga data 1 dhjetor do zhvillohet i alternuar...

Covid-19 mbërrin në Pallatin Mbretëror të Suedisë, rezultojnë pozitivë Princi Carl Philip dhe Princesha Sofia

Princi i Suedisë Carl Philip dhe gruaja e tij, Princesha Sofia, kanë rezultuar pozitivë për Covid-19 dhe për pasojë janë vetëizoluar. Lajmin e ka bërë...

(FOTO) Pas ndarjes nga i shumëkërkuari, Trejsi Sejdini kapet ‘mat’ me këngëtarin shqiptar

Ish missi shqiptar, Trejsi Sejdini njihet për fotot provokuese që ndan shpesh në rrjete sociale. 20 vjeçarja ka forma perfekte trupore, të cilat nuk...