9 C
Tirana
09:26 30/11/2020
Kreu Dossier

Dossier

Zbulohet dokumenti sekret i Sigurimit: Si e goditëm rezidenturën e grave ruse në Tiranë e Shkodër

Publikohet dokumenti i Sigurimit të Shtetit me siglën “Tepër sekret” ku bëhet një përmbledhje lidhur me dosjet e grave të huaja, ruse, rumune etj.,...

VIDEO-“Vdekje” për së gjalli/Burri nga Kosova trondit me dëshminë për dhunën seksuale nga serbët: U thashë vritmëni…

Një burrë ka tronditur me historinë e tij teksa ka rrëfyer se si është dhunuar seksualisht nga ushtria serbe në Kosovë gjatë luftës. Burri në...

25 vite nga zhdukja e Remzi Hoxhës/I biri: Kemi të gjitha faktet, përgjegjës është Sali Berisha, SPAK-u duhet të veprojë

25 vite nga zhdukja e Remzi Hoxhës, nga ajo ditë e kobshme e 21 tetorit 1995, familjarët e tij kanë vendosur të ndërtojnë varrin...

Sot dita e Lumturimit të Nënë Terezës

Më 19 tetor 2003, plot 17 vjet më parë Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj 2011 u mbajt...

I shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri, si u vra nga grekët Gjenerali italian, Enriko Telini

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur vranë në...

Historia/Gjenerali grek i dhuroi Ibrahim Rugovës në 1992 një pistoletë me 200 fishekë

Në vitin 1992 një gjeneral grek i ka dhuruar Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë Një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim...

Tradhtar apo hero? Historiani: Këto janë dy Fake News-et për Esat Pashë Toptanin dhe e vërteta e vrasjes

Debati për dekoratat mes kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit Ilir Meta riktheu edhe njëherë në skenë Esat Pashë Toptanin, një figurë shumë e anatemuar. Por...

“Nënë Tereza, murgesha me origjinë shqiptare që di të bëjë… ”! Ja çfarë shkruante gazeta britanike më 1958-ën për Shenjtoren

“Paris-presse” ka botuar, të martën e 18 marsit 1958, në faqen n°4, shkrimin e gazetës britanike “News Chronicle” dedikuar Nënë Terezës dhe misionit të...

Rrëfehet Fatos Klosi: SHIK dhe ushtria ndihmuan UÇK-në për transportin e armëve-VIDEO

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Kombëtar, Fatos Klosi ka rrëfyer për herë të parë se SHIK i Shqipërisë ka pasur rol ndihmës në Luftën e...

Agron Tufa nxjerr dokumentin për shkrimtarin e njohur: Ishte spiuni më i vjetër i Sigurimit, ja si quhej

Shkrimtari, studiuesi i  njohur shqiptar dhe ish-drejtuesi i Institutit i Studimeve për Krimet e Komunizmit Agron Tufa thekson se Nasho Jorgaqi, autori i romanit...

Libri tronditës për fatin tragjik të inxhinierit Saimir Maloku/Si u arrestua dhe u dënua nga regjimi komunist

Nga Luan Malltezi/ Një libër tronditës për fatin tragjik të inxhinierit elektronik Saimir Maloku nën regjimin komunist në Shqipëri. Saimiri ishte një inxhinier i...

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në Shqipëri në pranverën e vitit 1921, ku populli ynë,...
- Advertisment -

Më të fundit

“O bëni ndonjë lek punë, o ikni!”/ Eksperti i shëndetësisë thirrje qeverisë: Hapni urgjent spitalet rajonalë

Eksperti i shëndetësisë Erion Dasho është rikthyer të flasë për gjendjen e pandemisë në vendin tonë dhe mënyrën se si po menaxhohet nga qeveria. Bëni...

Lezhë/ Po ecnin në krah të kundër, përplasin për vdekje një 61 vjeçar

Një aksident me vdekje ka ndodhur ditën e djeshme, ku një makinë duke lëvizur në sens të kundër ka aksidetuar një 61 vjeçari. Njoftimi i...

Sa vdekjeprurëse është COVID 19?

Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur ndjeshëm. Që nga mesi i nëntorit, me pak ndryshime vihet...

Çfarë po ndodh në Shqipëri/ Një tjetër i infektuar me koronavirus hidhet nga kati i dytë i një spitali, humb jetën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në mesnatë, ku një person i infektuar me COVID-19 është hedhur nga spitali. Policia ka bërë me dije se...