17 C
Tirana
14:35 01/03/2021
Kreu Dossier

Dossier

“Me ty do kemi i punë…”: Si u gjet i vrarë në vilën e tij kryetari i Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, Ndue Marashi

Memorie.al publikon ekskluzivish disa foto të rralla të ish-Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, Ndue Marashi dhe të familjes së tij. Në dy nga fotot,...

Agron Tufa nxjerr dokumentin: Albert Dervishi, ish-spiuni i Sigurimit sot në krye të Policisë së Shtetit

Ish-drejtori i Institutit të Studimit të Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa i cili tashmë ndodhet në azil, ka publikuar një dokument që tregon zv/drejtori...

Reportazhi i panjohur: Në Tiranë ujin e sillnin me gomar, por të gjithë i kishin këpucët e lustruara, sepse…!

Publikohet reportazhi i panjohur i gazetarit rumun Dr. Vlad Banateanu, korrespondent i gazetës “Cuvantul” të Bukureshtit, i cili vizitoi kryeqytetin shqiptar, Tiranën, në vitin...

112 vjetori i Kongresit të Manastirit/ Si u unifikua alfabeti i Gjuhës Shqipe

Sot është Dita e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 112 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kongresi i Manastirit u zhvillua mes 14-22...

Publikohet ditari sekret i Enver Hoxhës/ Ja çfarë shkruhej në të

Publikohet ditari i panjohur i udhëheqësit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, të mbajtur plot 60 vite më parë, gjatë periudhës tetor-nëntor 1960, kur ai...

Historia tragjike e mjekut: Kur u ktheva në Kosovë, njerëzit më shihnin me dyshim si ish-i burgosur në Shqipëri

Publikohet historia e panjohur e Jetullah Gashit me origjinë nga katundi Mramor i Prishtinës, i cili në vitin 1964, kur ishte gjimnazist vendosi që...

Kur ministri i Oborrit mbretëror të Shqipërisë në Egjipt, Sotir Martini rrëfente të pathënat për Mbretin Zog, Princ Lekën, Hoxhën dhe Titon

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 29 gushtit 1946, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me intervistën ekskluzive të korrespondetit të saj me...

Zbulohet deklarata e kryeministrit serb në parlament për vrasjen e Esat Pashës: Ishte një ushtar dhe miku jonë

“La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e kryeministrit serbe mbi...

Zbulohet dokumenti sekret i Sigurimit: Si e goditëm rezidenturën e grave ruse në Tiranë e Shkodër

Publikohet dokumenti i Sigurimit të Shtetit me siglën “Tepër sekret” ku bëhet një përmbledhje lidhur me dosjet e grave të huaja, ruse, rumune etj.,...

VIDEO-“Vdekje” për së gjalli/Burri nga Kosova trondit me dëshminë për dhunën seksuale nga serbët: U thashë vritmëni…

Një burrë ka tronditur me historinë e tij teksa ka rrëfyer se si është dhunuar seksualisht nga ushtria serbe në Kosovë gjatë luftës. Burri në...

25 vite nga zhdukja e Remzi Hoxhës/I biri: Kemi të gjitha faktet, përgjegjës është Sali Berisha, SPAK-u duhet të veprojë

25 vite nga zhdukja e Remzi Hoxhës, nga ajo ditë e kobshme e 21 tetorit 1995, familjarët e tij kanë vendosur të ndërtojnë varrin...

Sot dita e Lumturimit të Nënë Terezës

Më 19 tetor 2003, plot 17 vjet më parë Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj 2011 u mbajt...
- Advertisment -

Më të fundit