8 C
Tirana
03:28 24/01/2021
Kreu Ekonomi

Ekonomi

Fiskalizimi/ Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Denaj: Ky është proces që do ndihmojë formalizimin e ekonomisë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, e shoqëruar nga Prefekti i Tiranës, Toni Gogo dhe Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, zhvilluan...

MFE: Platforma HelpDesk në shërbim të tatimpaguesve për Fiskalizimin

Ministria e Financave dhe Ekonomisë informon të gjithë bizneset se prej datës 08.01.2021: Në zbatim të Ligjit Nr. 87/2019 “Për Faturën dhe sistemin e monitorimit...

Ministrja Anila Denaj: Rreth 1,000 biznese në Vlorë përfitojnë nga rritja e pragut të TVSH-së

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Vlorës u ndal edhe në disa biznese ‘fast food’,...

Denaj në Elbasan për Fiskalizimin: Formalizon biznesin, të dhënat transmetohen në kohë reale

Procesi i Fiskalizimit do t’i shërbejë bizneseve, formalizimit, leximit më të mirë të të dhënave, si dhe Administratës Tatimore për të përpunuar të dhëna...

Pandemia, BB: Ja sa firma shqiptare nisën biznesin online

Karantina nxiti e-commerce globalisht dhe ashtu si kudo në Shqipëri bizneset u përpoqën që të përshtateshin me kushtet që kishin drejt një tregtie online...

Denaj nga Vlora: Fiskalizimi pjesë e revolucionit digjital të shërbimeve

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj së bashku me Drejtoreshën e Përgjithshme të Tatimeve, Delina Ibrahimaj, zhvilluan në Prefekturën e Vlorës në prani...

Nxitja e punësimit/Ministrja Denaj nga Vlora prezanton tre skemat: Menaxhohen nga zyrat e punës

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj zhvilloi një takim me përfaqësuesit e bizneseve, në Drejtorinë Rajonale të Punësimit dhe Aftësimit në Vlorë ku...

Denaj: Ndoqëm të gjitha procedurat ligjore për projektin e Lumit të Vlorës

Banorët e Selenicës do të marrin rrugën e premtuar pas gati 30 vitesh, duke bërë realitet investimin infrastrukturor, që lidh gjithë zonat malore të...

Linja hekurudhore Tiranë-Durrës, gati nisja e punimeve

Në ditët e fundit të dhjetorit Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë informoi se punimet për rehabilitimin e linjës hekurudhore Tiranë-Durrës dhe zgjatimit të ri...

OECD: Shqipëria e katërta në botë për rritjen e emigracionit të njërëzve të aftë

Vala e re e emigracionit po përfshin jo vetëm familjet por edhe shtresën e aftë të popullsisë. Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) në...

Rritja e pagës minimale për vitin 2021, ekspertët: Vendimi rëndon të vetëpunësuarit

Viti 2021 do të sjellë ndryshme në taksa dhe do të rritet paga minimale. Sic ishte paralajmëruar, të gjitha bizneset e vogla me xhiro deri...

Nga ndryshimi i pagës minimale, deri tek ulja e pragut të TVSH-së/ Vendimet e rëndësishme që hyjnë në fuqi nga dita e sotme

Sot, 1 janar 2021 hyjnë në fuqi disa vendime shumë të rëndësishme ekonomike për vendin tonë. Paga minimale do të jetë 30 mijë lekë të...
- Advertisment -

Më të fundit

Mediat turke i japin jehonë këngës që grupi iso-polifonik shqiptar i thuri Erdoganit

Mediat turke i kanë bërë jehonë këngës që grupi iso-polifonik Gjergj Arianiti Mallakaster i kushtoi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Në një shkrim media turke...

Brdariç rrëfehet për mediat gjermane: Askush nuk na besoi, tani po flet e gjithë Shqipëria për ne

Si trajner, ai po mundohet t’i ngjisë shkallët një e nga një. Pas dorëheqjes nga ekipi i kampionatit rajonal i Erfurtit, Thomas Brdariç u...

VIDEO-Iu vra në 21 janar 2011/vëllai i Hekuran Dedës: Shoqëruesi i Berishës erdhi në 11 të natës me çantat me euro me vete!

Një nga vëllezërit e Hekuran Dedës, i mbetur i vrarë gjatë protestës së 21 janarit, ka tronditur me dëshminë e tij, duke thënë se...

Koronavirusi në Greqi/Rritet numri i viktimave, 24 persona ndërrojnë jetë në 24 orët e fundit

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik në Greqi, EODY konfirmoi sot 605 raste të reja të infeksionit të ri të koronavirusit (COVID-19), nga të cilat...