23 C
Tirana
18:12 24/09/2020
Kreu Kulturë

Kulturë

Xhuli kujton me fjalë prekëse Teodor Kekon: Kam 18 vite që të shoh në ëndërr

Xhuli Keko, ka kujtuar sërish bashkëshortin e saj, Teodor Kekon, kësaj here nëpërmjet një letre. Letrën Xhuli Keko e ka shkruar 18 vite, pas...

Vdes nga koronavirusi një tjetër artist/  Enrik Çefa ishte intubuar. Shuhet në moshën 75-vjeçare

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër artisti në Shqipëri.  Në raportimet e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë u theksuan se në vend kishin...

Presidenti Meta dekoron me titullin ‘Mjeshtër i Madh’, drejtuesin e Ansamblit “Bejkë e Bardhë”, Kristo Çipa

Presidenti i vendit Ilir Meta ka dekoruar me titullin “Mjeshtër i Madh” drejtuesin e Ansamblit “Bejkë e Bardhë”, njëherësh krijuesin dhe poetin, Kristo Çipa. Gjithashtu,...

Drama e vogël shqiptare në festivalin amerikan të filmit

Ky produksion është konsideruar si dëshmi mbi fuqinë, ndonjëherë të pafavorshme të mediave masive, i cili mishëron një mesazh në kohë. Filmi i Sadikut përqendrohet...

“Një mysliman përballë terrorizmit”, një libër manual i artë nga Behauddin Gashi

Shteti ka detyrimin dhe mbart përgjegjësinë kryesore për parandalimin dhe luftën kundër terrorizmit, si edhe për respektimin dhe mbrojtjen e të drejtave dhe lirive...

Zbardhet dosja: Martin Camaj u mor me detyrim në Sigurimin e Shtetit, por i dezinformoi!

Botimi i një artikulli nga Auron Tare, ku shkrimtari Martin Camaj përmendej si bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit në komunizëm dhe shihej nën hije...

Mrekullia arkitekturore/ Sarajet e Ali Pashë Tepelenës prej arkitektit Petro nga Vithkuqi

Këto dy skica të rralla na dëshmojnë imazhin real të sarajeve të Ali Pashë Tepelenës në Janinë dhe në Tepelenë. Sarajet e Janinës, ishin...

Elmas Boçe të bronxifikohet, kërkesa e veçantë e “djemve” të Gjirokastrës

Faqja në Facebook, “Djemtë e Gjirokastrës”, përmes një postimi shprehen se sot shënohet edhe 140 vjetori kur djemtë e Gjirokastrës u mblodhën në odën...

“I ka vjedhur lekë një shoku, sjell pornografi në shkollë”/Auron Tare i kthehet Ardian Ndrecës: Trego lidhjet me…

Auron Tare i është përgjigjur Profesor Ardian Ndrecës, për dokumentin që ky i fundit publikoi ditën e sotme. Në shkrimin e tij Ndreca publikoi një...

Quajti spiunë Koliqin dhe Camajn/ Ardian Ndreca nxjerr dokumentin për Auron Taren: Vidhte lekë dhe sillte në shkollë fotografi pornografike

Profesor Ardian Ndreca ka zbuluar një dokument mbi Auron Taren, pas materialit të publikuar nga ky i fundit mbi Ernest Koliqin dhe Martin Camajn,...

U akuzuan si agjentë/ASH  flet për Martin Camajn me gjuhën e Kadaresë.  Por, hesht për Ernest Koliqin

Akademia e Shkencave ka reaguar pas publikimit të studimit të Auron Tares mbi përfshirjen e Martin Camajt dhe Ernest Koliqit si agjentë të shërbimeve...

Historia e Haklajve të Tropojës kthehet në një film, zbulohen detajet e para

Historia e familjes tropojane Haklaj tashmë do të shfaqet në një film. Projekti është ideuar nga një regjizor amerikan/suedez dhe gjithashtu nga një regjizor...
- Advertisment -

Më të fundit

Turqia tronditet nga tërmetet, Almeda Abazi rrëfen përvojën e frikshme

Almeda Abazi siç e dijmë jeton prej vitesh në Turqi, tashmë me familjen e saj të re, bashkëshortin Tolgahan dhe vogëlushin e tyre Efehan.   View...

Agron Tufa publikon dokumentet: Gramoz Ruçi ka qenë spiun, ja si e kishte pseudonimin…

Studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Agron Tufa, akuzoi përmes një dokumenti të publikuar në profilin e tij në Facebook, Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë,...

Dy shokët u zvarritën për t’i shpëtuar plumbave të 71 vjeçarit, njëri prej tyre në gjendje të rëndë për jetën

Dy të rinjtë shokë mes tyre, Ledio Saraçi 22 vjeç dhe Adenouer Konaxhiu, 21 vjeç, që mbetën të plagosur nga plumbat rikoshet të 71-vjeçarit,...

Rriten rastet në Greqi, Mitsotakis paralajmëron mbylljen e vendit

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ka dalë sot në një konferencë për mediat, duke rekomanduar qytetarët të respektojnë masat anti-Covid, në mënyrë që të mos...