18 C
Tirana
16:17 03/03/2021
Kreu Shëndeti

Shëndeti

Shqipëria, ndër të fundit në Europë për vaksinimin e popullsisë ndaj koronavirusit

Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our Ëorld in Data”,...

E rrallë! Realizohet lindja e parë përmes transplantit të mitrës

Një mrekulli ka ndodhur në Francë, ku një grua e cila iu nënshtrua transplantit të mitrës, ka sjellë në jetë një vajzë të shëndetshme. Ekipi...

Studimi i ri: Koronavirusi krijon gjendra të rrezikshme në bebet e syve

Një studim i ri ka treguar se koronavirusi mund të krijojë gjendra të rrezikshme në bebet e syve të pacientëve të infektuar. Është zbuluar se...

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës: Vitamina C dhe zinku nuk i zvogëlojnë simptomat e COVID-19

A ndihmon vitamina C dhe zinku në luftimin e COVID-19? Ja ç’thonë studimet e reja! Jo, madje as në doza të larta, sipas disa provave...

Një tjetër ilaç premtues për kurimin e covid-19?! Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës

Një ilaç kundër reumatizmës mund të ndihmojë pacientët me Covid-19 që ta marrin veten më shpejt si dhe të kenë më pak nevojë për...

Del parashikimi, kur pritet që Shqipëria të vaksinojë 60-70% të popullsisë

Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The...

Varianti i ri i virusit, mjeku shqiptar zbulon ku ndryshon nga ai i vjetri

Mjeku Fahri Beqa në një lidhje me Skype në “Abc-ja e mëngjesit tha se varianti i ri i koronavirusit është 70 përqind më i...

Mund të infektohesh dy herë nga koronavirusi, madje më rëndë se herën e parë

Kishte dyshime të forta nëse nga koronavirusi infektohesh njëherë apo më shumë. Duket se në Kosovë, disa persona janë paraqitur në  Klinikën Infektive në QKUK,...

(VIDEO) Lajmi i mirë, Manastirliu: Ja kur do të vij vaksina anti-Covid nëpërmjet COVAX

Në muajin Shkurt Shqipëria pret të furnizohet me vaksinat anti-Covid nga COVAX. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale Ogerta...

10 rregullat që nuk duhet t’i neglizhoni në asnjë moment nëse jetoni me një person që është me koronavirus

Në shtëpitë tona tashmë ka më shumë raste me koronavirus! Duke deklaruar se infeksioni Covid-19, i cili është përhapur gjithnjë e më shumë pothuajse çdo...

OBSH sjell 1000 oksimetra të dhuruara nga Gjermania për pacientët COVID-19 në Shqipëri

Në vijim të përpjekjeve të vazhdueshme për mbështetjen e përgjigjes ndaj pandemisë COVID-19 dhe për mbrojtjen e atyre që përballen me një rrezik të...

OBSH: 95% e vaksinave anti-COVID-19 janë shpërndarë në vetëm 10 vende të botës

Shefi Evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha se 95 përqind e 23.5 milionë dozave të vaksinave kundër COVID-19 të shpëndara në të...
- Advertisment -

Më të fundit