16 C
Tirana
12:16 30/10/2020
Kreu Ekonomi

Ekonomi

Qeveria aktivizon 6 kontrata të reja PPP, përfshihet dhe ndërtimi i Aeroportit të Vlorës

Qeveria ka planifikuar të aktivizojë vitin që vjen edhe 6 kontrata të reja koncesionare me Partneritet Publik Privat me një vlerë 217,5 miliardë lekë...

Miratohet projekt buxheti i 2021, rriten pagat e mjekëve dhe mësuesve, ulet papunësia

Miratohet projetkbuxheti 2021, Qeveria synon rimëkëmbjen ekonomike Qeveria miratoi në një mbledhje të posaçme të saj Projektbuxhetin e vitit të ardhshëm, i cili synon rimëkëmbjen...

Shifrat e FMN-së: Çdo shqiptar pritet të varfërohet me 425 USD në 2020-n, të gjithë do humbin 1.2 mld dollarë

Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin pritet të ulen me 425 dollarë, ose me gati 8% në krahasim me vitin e mëparshëm,...

Si dëshiron ta parandalojë Bashkimi Evropian kaosin në kufi

Në pranverë, shumë vende i mbyllën kufijtë e tyre pa u koordinuar me fqinjët e tyre ose në nivelin e BE. Rezultati ishte bllokime...

Nga 1 janari faturat e bizneseve me shtetin do jenë vetëm online

Nga 1 janari, të gjitha bizneset që kanë marrëdhënie me shtetin do të lëshojnë vetëm faturë elektronike si dokumentacion të vlefshëm tatimore, në bazë...

2014-2019, lindjet tkurren me 12%, vdekshmëria foshnjore rritet ndjeshëm, arsyet

Vdekshmëria foshnjore në vendin tonë ka hyrë futur në një trend rritje të lartë vitet e fundit, teksa numri i lindjeve po pëson një...

Gazi i lëngshëm amerikan vjen në rajon, zhvillim i ri që sjell diversifikimin e burimeve të energjisë

NGA Linda Karadaku/Më 3 tetor, një zhvillim shumë i rëndësishëm, nxori në pah një përpjekje të qartë rajonale amerikane për të mbështetur zhvillimin e...

Çfarë sugjeron FMN-ja për rritjen ekonomike pas Covid-19?

Fondi Monetar Ndërkombëtar është shprehur se qeveritë anëtare duhet të shfrytëzojnë mundësinë e normës së ulët të interesit për të investuar në infrastrukturë, për...

Aktiviteti i pasurive të paluajtshme arrin rekord historik në prill-qershor

Nëse ka pasur një sektor që nuk ka pushuar asnjë ditë gjatë kulmit të pandemisë, kur pothuajse të gjithë ishin të mbyllur në shtëpi,...

Tek noteri, ndryshon procesi i pagesës për shitjet e shtëpive…

Ndryshojnë procedurat e kryerjes të pagesës nga noteri për rastet e shitjes të pasurive të paluajtshme. Udhëzimi i përbashkët i ministres të Financave, Anila Denaj...

Bilanci i shifrave nga Covid-19 / Ja si u ‘fundos’ ekonomia shqiptare me vetëm dy muaj karantinë

Në mars të këtij viti, e gjithë bota hyri në një territor të pashkelur më parë. Shpërthimi i një virusi të panjohur dhe vdekshmëria...

Ndikimi i Covid-19/ Goditja në ekonominë globale do të jetë më pak sesa pritej’

Dëmi në ekonominë globale këtë vit do të jetë më pak se sa pritej, por gjithsesi "i pashembullt", thotë një organ kryesor ndërkombëtar. Organizata për...
- Advertisment -

Më të fundit

(VIDEO) ‘Ti qenke kokrra e …’ / I pirë e i bërë tapë shau keq Ramën, por a është pishman Aleksandër Gjoka?

Aleksandër Gjoka, Redon Makashi dhe Elton Deda, ose siç njihen ndryshe në gjuhën e artit ‘3 musketjerët’ ishin pasditen e djeshme të ftuar në...

(VIDEO) Kantieri i rindërtimit në Tiranë, Rama: Rindërtimin dhe pandeminë po i përballojmë me sukses, askush s’do i rezistonte

Kryeministri Edi Rama mori pjesë këtë të premte në në hapjen e kantierit të parë për rindërtimin e një lagjeje në Tiranë, e cila...

I bënë “diss” njëra-tjetrës, Dafina afrohet me rivalet e Taynës

Dafina dhe Tayna dukej se ishin shumë shoqe, pasi bënin shpesh postime për njëra tjetrën. Dyshja të cilat bashkëpunuan për këngën “Bye Bye”, duket...

Video/ Trafik rekord në Paris para se të niste izolimi i vendit për shkak të Covid-19

Trafiku rreth Parisit arriti nivele rekord vetëm disa orë para se një bllokim i ri kombëtar të hynte në fuqi në të gjithë Francën. Sipas...