Covid-19/ Bie numri i rasteve dhe vdekjeve në Itali

52

Italia ka regjistruar 15,370 raste të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit, me 331,734 teste të përpunuara.
Dje ka pasur 15,943 infeksione të reja, raporton Tgcom.

Nga ana tjetër, viktimat janë 310.
Numri i të shtruarve në spitale dhe kujdesin intensiv po zvogëlohet, përkatësisht 643 dhe 26 më pak se të Premten.
Shkalla e pozitivitetit gjithashtu ka rënë, duke arritur në 4.6%, krahasuar me 4.8% dje. Të shëruarit janë 16,484.
Ka 3,340 pacientë të shtruar në reanimacion për Covid në Itali, më poshtë me 26 njësi krahasuar me dje në bilancin ditor midis hyrjeve dhe daljeve, ndërsa hyrjet ditore, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, ishin 163 (dje 199).

Nga ana tjetër, 24,100 njerëz janë të shtruar në pavijone të zakonshme, më pak se 643 krahasuar me dje.

Në total, janë 3,857,443 raste që nga fillimi i epidemisë, 116,676 vdekje. Aktualisht pozitive janë 505,308 (-1,430 krahasuar me dje), ndërsa ata që janë rikuperuar dhe kanë dalë nga spitali që nga fillimi i pandemisë janë 3,235,459 (+16,484). Janë 477,868 njerëz në izolim në shtëpi (-761 krahasuar me dje). Ndërsa për vaksinat, deri më tani janë administruar gjithsej 14,785,115 doza, 4,374,184 persona të cilët kanë marrë si dozën e parë ashtu edhe atë të dytë.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016