Covid-19/ Bie numri i rasteve por mbetet i lartë numri i vdekjeve në Itali

39

Në 24 orët e fundit në Itali ka pasur 9,116 raste të reja të koronavirusit nga 315,506 teste (të hënën ishin 5,948 nga 121,829 teste), raporton Tgcom.
Shifrat janë bërë publike nga Ministria e Shëndetësisë, sipas së cilës vdekjet ishin 305 (256 një ditë më parë).
Të shëruarit janë 18,477 ndërsa vazhdon rënia e pranimeve në spital (-219) dhe kujdesi intensiv (-67). Në nivelin më të ulët që nga janari, norma pozitive ra në 2.9% nga 4.9% të hënën.

Që nga fillimi i pandemisë, numri i përgjithshëm i infeksioneve rritet në 4,059.82, ndërsa vdekjet janë 121,738 në të gjitha.
Janë 393,290 persona në izolim në shtëpi (9,383 më pak), në pavijonet Covid ka 18,176 pacientë (28,6% të shtretërve) ndërsa në kujdesin intensiv ka 2,423 të sëmurë, të cilët zënë 26,8% të shtretërve të disponueshëm.

Rajoni me numrin më të lartë të infeksioneve është Lombardia, ku raportohen 1,354 raste të reja (39,365 teste), ndjekur nga Campania në 1,331 (nga 26,892 teste). Pulia është gjithashtu mbi një mijë, ku janë regjistruar 1,028 infeksione nga 13,803 teste.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016