Covid-19/ Më shumë se 3 milionë të vdekur në mbarë botën

53

Numri i njerëzve që kanë vdekur në të gjithë botën në pandeminë Covid-19 ka tejkaluar tre milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins, raporton BBC.
Kjo vjen një ditë pasi kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi që bota “po i afrohej shkallës më të lartë të infeksionit” deri më tani.
India, e cila po përjeton një valë të dytë, regjistroi më shumë se 230,000 raste të reja vetëm të shtunën.
Pothuajse 140 milionë raste janë regjistruar që nga fillimi i pandemisë.

Shefi i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi të Premten se “rastet dhe vdekjet po vazhdojnë të rriten me ritme shqetësuese”.
Ai shtoi se “globalisht, numri i rasteve të reja në javë është gati dyfishuar gjatë dy muajve të fundit”.

SHBA, India dhe Brazili, vendet me infeksionet më të regjistruara, kanë më shumë se një milion vdekje mes tyre, sipas Universitetit Johns Hopkins.
Javën e kaluar u raportuan mesatarisht 12,000 vdekje në ditë në të gjithë botën, sipas agjencisë së lajmeve AFP.
Sidoqoftë, shifrat zyrtare në të gjithë botën mund të mos pasqyrojnë plotësisht numrin e vërtetë në shumë vende.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016