Covid-19/ Numër rekord viktimash në SHBA

97

Sipas shifrave të reja, dje SHBA regjistroi 215,805 raste të reja me koronavirus, dhe 4,327 vdekje. Kjo e çon numrin e përgjithshëm të vdekjeve në pandeminë në SHBA në 380,485 dhe është shifra më e lartë ditore e vdekjeve e regjistruar nga universiteti që nga fillimi i pandemisë. Shifra e mëparshme më e lartë prej 4,194 u regjistrua në 7 Janar.

Projekti i gjurmimit të Covid-19 raporton se 131.326 njerëz aktualisht janë të shtruar në SHBA me Covid-19. Është dita e 42-të me radhë që shifra ka kaluar 100,000, raporton The Guardian.

Christina Maxouris nga CNN raporton se gjatë javës së kaluar, SHBA ka pasur mesatarisht më shumë se 3,300 vdekje çdo ditë, një rritje prej më shumë se 200% që nga Nëntori.

”Arizona raportoi një rekord të lartë të 5.082 pacientë të shtruar në Covid-19 të Martën dhe në të njëjtën ditë theu një rekord të dytë: më shumë se 1,180 pacientë me virus në shtretërit e ICU. Në Luiziana, guvernatori John Bel Edwards zgjati një urdhër që mban masat zbutëse Covid-19 në vend për gati një muaj, duke thënë se shteti po shihte një rritje të madhe në raste dhe shtrime në spital.

Dje Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) deklaruan se më shumë se 27.6 milion doza të vaksinave janë shpërndarë deri më tani në SH.B.A., dhe Sekretari i Shërbimeve Shëndetësore dhe Njerëzore Alex Azar njoftoi ndryshime në planin e shpërndarjes për të provuar dhe shpejtuar roll- jashtë

Ne po u themi shteteve që ata duhet të hapin vaksinat për të gjithë njerëzit 65 vjeç e lart, dhe të gjithë njerëzit nën moshën 65 vjeç me një sëmundje  me një formë të dokumentacionit mjekësor”

Dr. Anthony Fauci, një nga imunologët kryesorë të kombit, tha:- “Kur njerëzit të jenë gati të vaksinohen, ne do të kalojmë në nivelin tjetër, në mënyrë që të mos ketë doza vaksinash që rrinë në një frigorifer kur mund të futeshin në krahun e njerëzve. ”