Covid-19/ Numri i të infektuarve në Gjermani tejkalon një milionë

67

Numri i infeksioneve me Covid-19 në Gjermani tejkaloi një milionë dhe numri i vdekjeve ditore arriti një rekord prej 426, treguan të premten të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit u rrit me 22,806 duke e çuar numrin total të të infektuarve në 1,006,394, sipas RKI.

Numri total i vdekjeve ka arritur në 15,586, raporton Reuters.

Baret, restorantet, teatrot dhe palestrat janë të mbyllura, por shkollat ​​dhe dyqanet mbeten të hapura. Nga 1 dhjetori, grumbullimet do të kufizohen në pesë persona nga 10 aktualisht.

Gjatë Krishtlindjeve, ky numër do të rritet përsëri në 10 në shumicën e 16 landeve federale, pa llogaritur fëmijët nën 14 vjeç, megjithëse familjeve u kërkohet të shmangin kontaktet shoqërore për një javë përpara vizitave.

Kryeqyteti Berlini, një nga qytetet më të goditura në Gjermani, ka thënë se nuk do të lehtësojë kufizimet gjatë Krishtlindjeve.

Gjermania ndoshta do të duhet të përmbahet me masat për të shuar pandeminë e koronavirusit në janar, tha Merkel të enjten, ndërsa shefi i saj i stafit sugjeroi që kufizimet mund të duheshin deri në mars.