Covid-19/ Parisi drejt izolimit pas rritjes së rasteve

63

Qyteti i Parisit po konsideron të propozojë një mbyllje tre-javore në një përpjekje për të “rihapur gjithçka” në Qytetin e Dritave më pas, tha nënkryetari i bashkisë, duke e quajtur shtetrrethimin aktual të natës një “gjysmë masë” dhe një “gjysmë burg” ”që nuk mbaron kurrë., raporton France 24.

Në një intervistë me transmetuesin francez Franceinfo, Nënkryetari i Bashkisë Emmanuel Grégoire tha se bashkia e krahut të majtë po konsideronte të propozonte një bllokim lokal të pavarur për kryeqytetin francez për të ndaluar rritjen “shqetësuese” të infeksioneve të reja të koronavirusit atje, me “perspektivën e rihapjes së gjithçkaje më pas, përfshirë teatrot, kinematë dhe restorantet e saj. Grégoire përshkroi masat e tanishme anti-Covid-19 të vendosura nga qeveria qendrore e Emmanuel Macron, përfshirë orën e ndalimit të orës 6 pasdite në 6 të mëngjesit, si “gjysmë masa me rezultate të këqija”, duke shtuar se “nuk mund të detyrohemi të jetojmë  në burg për muaj ”. Ashtu si pjesa tjetër e vendit, Parisi ka qenë nën një shtetrrethim natën që nga 15 dhjetori, por baret, restorantet dhe vendet kulturore janë mbyllur edhe më gjatë. Komentet e Grégoire erdhën pas njoftimit të Kryeministrit Jean Castex të Enjten se Parisi dhe 19 rajone të tjera në vend u vunë nën “mbikëqyrje të shtuar” dhe se ata rrezikojnë të vijnë nën bllokimin e fundjavës në fillim të Marsit nëse nuk bie numri i infeksioneve të reja të koronavirusit . Qyteti jugor i Nicës dhe zona veriore e Dunkirk tashmë janë urdhëruar të bllokohen gjatë fundjavave. Të mërkurën, Franca raportoi 31,000 raste të reja Covid-19 – më e larta që nga Nëntori – pasi varianti Britanik ka marrë vend, duke llogaritur “pothuajse gjysmën” e të gjitha rasteve të reja, sipas Ministrit të Shëndetësisë Olivier Véran.