Covid-19/ Rritet sërish numri i të infektuarve në Itali, bie numri i të vdekurve

82

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 20,499 raste të koronavirusit nga 325,404 teste të kryera (të enjten kishte 19,886 me 353,704 teste).

Ministria e Shëndetësisë e vëren këtë në buletinin ditor, sipas të cilit ka 253 vdekje (më pak krahasuar me një ditë më parë kur kishin arritur në 308). Numri i të shtruarve në kujdesin intensiv (+26) dhe shtrimet në spital (+35) janë akoma në rritje. Shkalla e pozitivitetit ishte 6.3%, raporton Tgcom.

Numri i njerëzve aktualisht pozitivë është përsëri mbi 400 mijë, tani 404,664 kundër 396,143 që ishin të enjten (+8,521) dhe në kujdesin intensiv ka 2,194 shtrime në spital, me 188 hyrje të reja.
18,292 njerëz me Covid (+35) janë të shtruar në pavijone të zakonshme.

97,000 vdekje janë tejkaluar që nga fillimi i pandemisë, duke arritur në 97,227. Lombardia është gjithashtu rajoni që ka rritjen më të madhe të rasteve, me 4,557 infeksione nga 46,725 teste, me një normë pozitive prej 9,75%. Në vendin e dytë renditet Emilia-Romagna me 2,575 raste të reja nga 40,148 teste. Campania është e treta: 2,519 raste të reja nga 22,416 teste.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.