Covid-19/ SHBA do të miratojë vaksinën Pfizer për fëmijët

33

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së do të miratojë vaksinën COVID-19 të Pfizer / BioNTech për fëmijët e moshës 12 deri javën e ardhshme, sipas një raporti të bërë publik të martën, raporton Anadolu Agency.

FDA aktualisht po rishikon të dhënat shkencore të siguruara nga firma farmaceutike Pfizer në lidhje me vaksinën dhe është vendosur të ndryshojë autorizimin e saj të përdorimit emergjent deri në fillim të javës së ardhshme, tha një zyrtar qeveritar për CNN.

Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech njoftuan më 31 mars se vaksina e saj e koronavirusit BNT162b2 tregoi 100% efikasitet dhe përgjigje të fuqishme të antitrupave midis moshës 12 deri në 15 vjeç në një provë të Fazës 3 që përfshinte 2,260 adoleshentë.

Një tjetër firmë amerikane e farmacive Moderna gjithashtu ka testuar vaksinat tek fëmijët e moshës 6 muajsh. Ata pritet të kërkojnë miratimin nga FDA për foshnjat dhe fëmijët më vonë këtë vit.

Pothuajse 313 milionë doza janë shpërndarë në SHBA, ndërsa 247 milionë janë administruar që nga e hëna. Deri më tani, 105.5 milionë njerëz, ose 31.8% e popullsisë, kanë marrë dy doza, sipas shifrave nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Më shumë se 32 milionë raste janë regjistruar në SHBA që nga fillimi i pandemisë me mbi 577,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins. Rastet globale janë në 153.5 milionë, ndërsa më shumë se 3.2 milionë kanë humbur jetën.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016