Covid-19/ Suedezët harrojnë distancimin, rriten ndjeshëm rastet

64

Disa zona të Suedisë po shohin një ringjallje shqetësuese të infeksioneve të koronavirusit sepse njerëzit nuk po respektojnë më rregullat anti-Covid, tha kryeministri i vendit.

Ndryshe nga shumica e vendeve, Suedia shmangu një bllokim të detyrueshëm kombëtar kundër pandemisë, në vend të kësaj bëri thirrje për përgjegjësi personale, distancë shoqërore dhe higjienë të mirë për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Suedia ka regjistruar një rritje graduale të infeksioneve të reja në javët e fundit. Të enjten u raportuan 533 raste të reja, numri më i lartë ditor që nga fillimi i korrikut.

Por pavarësisht rritjes së rasteve, Suedia regjistron shifra më të ulëta se në shumë vende të tjera evropiane,

Kryeministri i vendit, Stefan Lofven tha se suedezët kohët e fundit nuk po respektojnë siç duhet udhëzimet anti-COVID.

“Në Suedi, situata është relativisht e qëndrueshme, por ne gjithashtu shohim shenja se numri i infeksioneve po rritet në zona të caktuara në vendin tonë. Kjo është shqetësuese, ”tha ai në një konferencë për shtyp.

“Kujdesi që ishte në pranverë gjithnjë e më shumë është zëvendësuar me përqafime dhe festa, udhëtime me autobus në trafik të orëve të pikut dhe një jetë të përditshme që, për shumë, duket se kthehet në normalitet.

“Për këtë që bëjmë mirë tani, do të jemi të lumtur më vonë. Ajo që bëjmë gabim tani, do ta vuajmë për më vonë, ”shtoi Lofven.

Ai u kërkoi suedezëve të respektojnë distancën shoqërore dhe standarde të mira të higjienës, duke paralajmëruar se mund të vendosen masa më të rrepta nëse duhet, për të frenuar përhapjen e virusit.

Suedia raportoi dy vdekje të reja nga Covid-19 të enjten, duke e çuar totalin në 5,878 që nga fillimi i pandemisë.

Ky numër është shumë herë më i lartë për frymë sesa në fqinjët e tij nordikë, por gjithashtu shumë poshtë vendeve si Spanja dhe Italia që vendosën për bllokime të vështira kombëtare.

/Descript.al/