Dënohet me katër muaj burg personi që qëlloi me shuplakë Presidentin francez

55

Një mbështetësi të luftës mesjetare i është dhënë katër muaj burg pasi ai pranoi që i kishte qëlluar presidentit francez Emmanuel Macron me shuplakë, raporton BBC.
Damien Tarel i tha gjykatës se ishte një veprim impulsiv, por prokurori tha se ishte një “akt i qëllimshëm dhune”.
Gjykata dëgjoi se Tarel mbështet politikën e krahut të djathtë dhe ishte afër lëvizjes së jelekëve të verdhë.

Ndërsa goditi presidentin, Tarel u dëgjua të bërtiste “Montjoie dhe Saint-Denis! Poshtë Macronism”, duke përdorur një thirrje të errët mesjetare të betejës.

Incidenti u dënua menjëherë në të gjithë spektrin politik të Francës, më pak se një vit para zgjedhjeve presidenciale.
Prokurorët kishin kërkuar 18 muaj burg për sulm ndaj një zyrtari publik. Të tre gjyqtarët thanë se Tarelit duhet t’i jepej 18 muaj, me 14 muaj pezull dënimi. Katër muajt e tij në burg do të fillojnë menjëherë por pjesa tjetër do të zbatohet vetëm nëse ai kryen një vepër tjetër.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016