Dubai, akuzohen për shthurje publike dhe dëbohen nga vendi pasi pozuan të zhveshura

170

Burime nga Euronews bëjnë me dije se 11 gra ukrainase që pozuan të zhveshura për një fotograf rus në një ballkon të një qiellgërvishtësi në Dubai do të dëbohen nga vendi pasi që thyen kodin e sjelljes.

Fotografitë dhe videot e grave u përhapën në të gjitha rrjetet sociale në Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa autoritetet e Dubait kanë akuzuar për shthurje publike dhe prodhim të pornografisë.

Prokurori i Përgjithshëm i Dubait Essam Issa al-Humaidan njoftoi se personat që pozuan do të dërgohen përsëri në vendet e tyre. Policia e Dubait ka refuzuar të identifikojë të arrestuarit. Autoritetet ukrainase dhe ruse konfirmuan arrestimin e shtetasve të tyre të martën,

Është e pazakontë që të huajt e akuzuar për krime të çfarëdolloj të deportohen para se të përballen me gjyqin dhe të vuajnë dënimin në burg. Dubai ka ligje të rrepta të bazuara në Sheriat ose Islam, duke përfshirë edhe mirësjelljen publike dhe një numër të huajsh janë dëbuar në të kaluarën për shkak të shkeljes së tyre.

Prokurori publik urdhëroi dëbimin e të akuzuarve për sjelljen e tyre në kundërshtim me moralin publik, ”tha al-Humaidan.

Dubai është një destinacion kryesor për ndikuesit dhe modelet e botës në Instagram, të cilët mbushin burimet e tyre të mediave sociale me selfie të veshura me bikini nga hotelet luksoze të emirateve bregdetare dhe ishujt artificial. Por marka e qytetit si një destinacion i shkëlqyeshëm turistik ndonjëherë ka provokuar polemikë dhe është përplasur me rregullat e rrepta që rregullojnë sjelljenpublike.

Skandali erdhi pak ditë para Ramazanit, muaji më i shenjtë i kalendarit mysliman, dhe ndërsa Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky zbarkoi në Doha afër Katarit, për një vizitë zyrtare shtetërore.

Descript.al