Erdogan tregohet i prerë: Asnjë kompromis nuk është i mundur në Mesdheun Lindor

101

Duke nënvizuar pozicionin vendimtar të Ankarasë mbi çështjen e Mesdheut Lindor, Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha të martën vendi i tij nuk do të tërhiqet, raporton Anadolu Agency.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me anëtarët e Këshillit Presidencial të Bosnjës dhe Hercegovinës në kryeqytetin Ankara, Erdogan tha se Turqia është në një pozicion vendimmarrës në Mesdheun Lindor dhe pozicioni i saj i vendosur mbetet i njëjtë.

Asnjë kompromis nuk është i mundur për Turqinë në Mesdheun Lindor, tha ai.

Duke iu përgjigjur një pyetje mbi kontaktet diplomatike midis Ankarasë dhe Kajros, Erdogan tha se populli egjiptian nuk kundërshton Turqinë.

Turqia do të dërgojë 30,000 doza të vaksinave COVID-19 në Bosnje dhe Herzegovinë, tha presidenti turk dhe shtoi se vendi synon të zgjerojë vëllimin e tregtisë me Sarajevën në 1 miliard dollarë sa më shpejt të jetë e mundur.

Nga ana e tij, kreu i Këshillit Presidencial të Bosnjës Milorad Dodik tha se ata janë të interesuar në tubacionin TurkStream.

Megjithë pandeminë COVID-19, lidhjet midis dy vendeve u rritën, theksoi ai, duke treguar marrëveshjet e nënshkruara midis Ankarasë dhe Sarajevës.

Gazsjellësi TurkStream 930 kilometra (578 milje) do të transportojë gaz rus nën Detin e Zi përmes Bullgarisë, Serbisë dhe Hungarisë, me një pjesë tjetër që arrin në Turqi.

Projekti është tubacioni i gazit në det me diametër më të madh në botë i vendosur në thellësi të tilla me një kapacitet prej 31.5 miliardë metra kub në vit.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.