Gjermania regjistron numrin më të lartë të rasteve me Covid-19 që nga muaji janar

48

Gjermania të enjten regjistroi kulmin më të lartë të rasteve ditore të koronavirusit që nga fillimi i janarit, pasi një variant më ngjitës i Mbretërisë së Bashkuar është bërë lloji dominues në vend.

Instituti Robert Koch konfirmoi 29,426 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e fundit, nga 21,693 të Mërkurën. Instituti raportoi gjithashtu 293 vdekje të tjera nga COVID-19, raporton Anadolu Agency.

Shifrat e së enjtes shënuan rritjen më të lartë që nga 8 janari, kur 31,849 njerëz dolën pozitivë me Covid-19.

Varianti më ngjitës britanik është bërë lloji mbizotërues në vend, duke përbërë gati 85% të rasteve të reja, krahasuar me rreth 7% të rasteve dy muaj më parë.

Dr. Lothar Wieler, kreu i Institutit Robert Koch, ka paralajmëruar se vala e tretë e pandemisë ka sjellë spitalet afër kufijve të tyre.

“Ne tashmë mund të themi se për disa ditë nuk do të ketë më shtretër falas në disa nga njësitë e kujdesit intensiv,” i tha ai një konference shtypi në Berlin.

Sipas shoqatës DIVI për mjekësinë e urgjencës, aktualisht 4,680 pacientë me koronavirus po marrin trajtim në njësitë e kujdesit intensiv, me 2,653 prej tyre në intubim.

Qeveria e koalicionit e kancelares Angela Merkel po planifikon të vendosë masa më të rrepta bllokimi këtë muaj për të vënë nën kontroll valën e tretë të koronavirusit.

Gjermania aktualisht ka numrin e pestë më të lartë të infeksioneve në Evropën Perëndimore pas Francës, Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Spanjës.

Totali kombëtar tani qëndron në gati 3.1 milion raste me të paktën 79,381 viktima.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016