Greqi-Turqi/ Çavusoglu kërcënon hapur Greqinë me luftë

96

Greqia dhe Turqia mund të kenë rënë dakord të ulen në tryezë për bisedime eksploruese në fund të janarit, por duket se pala turke është e palodhur në përdorimin e retorikës konfrontuese, raporton ekathimerini.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, kërcënoi hapur Greqinë përpara Ministrit të Jashtëm gjerman, Heiko Maas, gjatë një konference të përbashkët shtypi.

“Greqia nuk duhet të ndikohet nga vendet e tjera dhe të bëjë ushtrime kudo që dëshiron dhe ndonjë hap tjetër. “Përndryshe ne vetëm që do të kemi një aksident, por do të bëjmë atë që duhet të bëjmë,” tha Cavusoglu, duke u përqëndruar përsëri në shelfin kontinental të ishullit Kastellorizo, duke argumentuar se “Greqia po pretendon hapësirë ​​detare për një ishull 2 km nga Turqia. ”

“Greqia flet për të drejtën ndërkombëtare, por nuk zbaton vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut”, shtoi Ministri i Jashtëm turk, duke pretenduar që anëtarët e pakicës muslimane të Trakës “duhet të quhen Turq”.

Lidhur me bisedimet e ardhshme eksploruese, Cavusoglu deklaroi se “ajo që u diskutua në 60 raundet e mëparshme, do të diskutohet edhe në raundin e 61”

Para vizitës së tij në Turqi, Heiko Maas theksoi se “kjo lojë e të luajturit me zjarr nuk duhet të përsëritet”.