Gruaja e El Chapo pranon fajësinë për akuzat e trafikut të drogës

80

Gruaja e bosit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman u shpall fajtore të enjten për trafik droge dhe pastrim parash në lidhje me perandorinë e narkotikëve të burrit të saj, raporton CNN.

Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, u shpall fajtore në një gjykatë federale në Uashington gati dy vjet pasi Guzman u dënua me burgim të përjetshëm plus 30 vjet për përfshirje në një ndërmarrje të vazhdueshme kriminale si dhe akuza të trafikut të drogës dhe armëve të zjarrit si udhëheqëse e Kartelit Sinaloa.
Një ish mbretëreshë bukurie me një interes në modë, Coronel i tha Gjykatësit të Rrethit SHBA Rudolph Contreras se ajo e kuptonte dhe pranonte marrëveshjen e saj të fajësisë.

Coronel u arrestua në shkurt me akuza ndërkombëtare të trafikut të drogës në Aeroportin Ndërkombëtar të Dulles.
Avokati i saj, Jeffrey Lichtman, tha para seancës se Coronel, se shpresonte që një ditë të kthehej te vajzat e tyre binjake.
“Kjo është një marrëveshje për pranimin e fajit”, tha Lichtman. “Ajo është e lumtur të marrë përgjegjësinë … (për të) vazhduar jetën e saj.”

Coronel u deklarua fajtore për komplot për të shpërndarë heroinë, kokainë, marihuanë dhe metamfetaminë për import në SHBA; komplot për të pastruar instrumente monetare; dhe përfshirja në transaksione dhe veprime të një organizate të rëndësishme të huaj të trafikut të narkotikëve.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016