Hamasi dhe Izraeli, një histori konfrontimi

71

Izraeli dhe grupi islamik palestinez Hamas po zhvillojnë konfliktin e tyre më të ashpër në vite, raporton Reuters.

Kjo është një kronologji e disa prej ngjarjeve më të rëndësishme në shumë vite të konfrontimit.

1987 – Hamasi u krijua në fillim të Intifadës së Parë Palestineze, ose kryengritjes, kundër okupimit të Izraelit në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës. Dy vite më vonë, Hamasi kryen sulmet e tij të para ndaj objektivave ushtarake izraelite, duke përfshirë rrëmbimin dhe vrasjen e dy ushtarëve izraelitë.

1993 – Pas viteve të dhunës, nënshkruhet Marrëveshja e parë e Oslos, që synon vendosjen e paqes midis Izraelit dhe Palestinezëve. Hamas kundërshton procesin e paqes dhe kërkon ta prishë atë nga bombat me autobus dhe sulmet me armë në Izrael.

2000 – Izraeli dhe Palestinezët nuk arrijnë  një marrëveshje përfundimtare në procesin e paqes në një samit në Shtetet e Bashkuara në korrik 2000. Dy muaj më vonë, protestat palestineze për një vizitë nga lideri izraelit i opozitës Ariel Sharon në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa në Jeruzalemi Lindor, i njohur për hebrenjtë si Mount Temple, sepse ishte vendi i tempujve antikë hebrenj dhe për myslimanët si Shenjtërorja Fisnike, zhvillohet në një Intifada të Dytë.

2001-02 – Hamasi kryen një seri bombardimesh vetëvrasëse në Izrael, duke përfshirë vrasjen e 21 Izraelitëve jashtë një diskoteke në Tel Aviv në Qershor 2001, dhe 30 kremtues Çifutë në një darkë të Pashkës në Netanya në Mars 2022. Katër muaj më vonë, komandanti ushtarak i Hamasit, Salah Shehadeh, vritet në një sulm ajror izraelit dhe Izraeli fillon një rrethim të kompleksit të liderit palestinez Yasser Arafat në qytetin Ramallah të Bregut Perëndimor.

Mars-Prill 2004 – Sulmet ajrore izraelite vrasin bashkëthemeluesin dhe udhëheqësin shpirtëror të Hamasit, Sheikun Ahmed Yassin, dhe bashkë-themeluesin dhe udhëheqësin politik Abdel Aziz al-Rantissi, në Gaza brenda një muaji nga njëri-tjetri. Udhëheqja e Hamasit fshihet dhe identiteti i pasardhësit të Rantissi mbahet sekret.

15 gusht 2005 – forcat izraelite fillojnë një tërheqje të njëanshme nga Gaza, të kapur nga Egjipti në luftën e Lindjes së Mesme 1967, duke braktisur vendbanimet dhe duke lënë enklavën e populluar nën kontrollin e Autoritetit Palestinez.

25 janar 2006 – Hamasi fiton shumicën e vendeve në zgjedhjet legjislative palestineze. Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara ndërprenë ndihmat për palestinezët sepse Hamasi refuzon të heqë dorë nga dhuna dhe të njohë Izraelin.

25 qershor 2006 – Militantët e Hamasit kapin rekrutin izraelit Gilad Shalit në një sulm ndërkufitar, duke shkaktuar sulme ajrore izraelite dhe ndërhyrje. Shalit më në fund lirohet pas pesë vjetësh në një shkëmbim të burgosurish.

14 qershor 2007 – Hamasi merr Gaza në një luftë të shkurtër civile, duke dëbuar forcat Fatah besnike të Presidentit Palestinez Mahmoud Abbas, i cili është i vendosur në Bregun Perëndimor.

27 dhjetor 2008 – Izraeli fillon një ofensivë ushtarake 22-ditore në Gaza pasi palestinezët qëlluan me raketa në qytetin jugor izraelit të Sderot. Rreth 1,400 palestinezë dhe 13 izraelitë raportohen të vrarë para se të bihet dakord për një armëpushim.

14 nëntor 2012 – Izraeli vret shefin e shtabit ushtarak të Hamasit, Ahmad Jabari, dhe pasojnë tetë ditë të raketave militante palestineze dhe sulmet ajrore izraelite.

Korrik-Gusht 2014 – Rrëmbimi dhe vrasja e tre adoleshentëve izraelitë nga Hamasi çon në një luftë shtatë-javore në të cilën më shumë se 2,100 palestinezë raportohet të jenë vrarë në Gaza dhe 73 Izraelitë raportohen të vrarë, 67 prej tyre ushtarakë.

Mars 2018 – Protestat palestineze fillojnë në kufirin e Gazës me Izraelin dhe trupat izraelite hapin zjarr për t’i mbajtur ata mbrapa. Më shumë se 170 palestinezë raportohet të jenë vrarë në disa muaj protesta, të cilat gjithashtu nxisin luftime midis Hamasit dhe forcave Izraelite.

7 maj 2021 – Pas disa javësh tensioni gjatë muajit të agjërimit musliman të Ramazanit, policia izraelite përplaset me protestuesit palestinezë pranë Xhamisë Al-Aqsa për një çështje ligjore në të cilën tetë familje palestineze përballen duke humbur shtëpitë e tyre në Jeruzalemin Lindor nga kolonët hebrenj.

10 maj – Pas një fundjave dhune sporadike, qindra palestinezë janë lënduar në përleshjet me forcat izraelite të sigurisë në kompleksin Al-Aqsa, vendi i tretë më i shenjtë i Islamit. Pasi kërkoi që Izraeli të tërhiqte forcat e tij të sigurisë nga kompleksi, Hamasi lëshoi një raketë nga Gaza në Izrael. Izraeli reagoi me sulme ajrore në Gaza.

11 maj – Numri i të vdekurve rritet ndërsa bombardimet ajrore vazhdojnë. Një ndërtesë banimi 13-katëshe në Gaza shembet pasi u godit gjatë një sulmi ajror izraelit. Militantët palestinezë lëshojnë raketa thellë në Izrael.

12 maj – Shtetet e Bashkuara njoftojnë se do të dërgojnë një të dërguar në rajon. Ushtria e Izraelit vret një komandant të lartë të Hamasit në Gaza gjatë më shumë luftimeve.

13 maj – Sulmet ajrore izraelite dhe sulmet me raketa militante vazhdojnë dhe dhuna përkeqësohet në bashkësitë e përziera të hebrenjve dhe arabëve në Izrael. Sinagogat sulmohen dhe përplasjet shpërthejnë në disa qytete.

14 maj – Izraeli përdor aeroplanë luftarakë, tanke dhe artileri kundër një rrjeti tunelesh militante palestineze në Gaza.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016