Irani dhe fuqitë globale rinisin bisedimet për marrëveshjen bërthamore

36

Irani dhe fuqitë globale rinisën bisedimet të enjten për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 në një përpjekje potencialisht të komplikuar nga vendimi i Teheranit për të rritur pasurimin e uraniumit dhe atë që Irani e quajti sabotim izraelit në një vend bërthamor, raporton Reuters.

Duke hedhur hije mbi bisedimet e Vjenës, Teherani të martën njoftoi vendimin e tij për të pasuruar uranium me 60% pastërti, një hap i madh afër 90% që është material i shkallës së armëve, në përgjigje të një shpërthimi në objektin e tij kryesor Natanz të Dielën.

Duke e quajtur lëvizjen “provokuese”, Shtetet e Bashkuara dhe palët Evropiane në marrëveshje paralajmëruan se lëvizja e pasurimit të Teheranit ishte në kundërshtim me përpjekjet për të ringjallur marrëveshjen e braktisur nga Uashingtoni tre vjet më parë.

Refuzimi i Teheranit për të mbajtur bisedime të drejtpërdrejta me kundërshtarin e tij të vjetër, Shtetet e Bashkuara i detyruan ndërmjetësit evropianë të zhvendoseshin në hotele të veçantë në Vjenë javën e kaluar kur Irani dhe nënshkruesit e tjerë mbajtën atë që ata e përshkruan si një raund të parë të bisedimeve “konstruktive” për të shpëtuar paktin.

“Mos u shqetësoni për Iranin. Ne gjithmonë kemi qëndruar të përkushtuar ndaj detyrimeve tona, ”tha Rouhani në një takim televiziv të kabinetit të Enjten.

“Edhe sot, nëse dëshirojmë, mund të pasurojmë uranium me 90% pastërti. Por ne nuk po kërkojmë një bombë bërthamore … Nëse të tjerët kthehen në përputhje të plotë me marrëveshjen … ne do të ndalojmë pasurimin e 60% dhe 20%. ”

SANKSIONET

Marrëveshja e vitit 2015 ishte krijuar për ta bërë më të vështirë për Iranin zhvillimin e një bombe atomike në këmbim të heqjes së sanksioneve.

Duke nënvizuar shqetësimet perëndimore, një diplomat i vjetër tha se ndërsa dëshira ishte të bëhej përparim, shkelja e fundit e Iranit nuk mund të injorohej dhe bëri përpjekjet për të arritur një përparim para zgjedhjeve presidenciale iraniane të 18 qershorit më shumë.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016