Izrael-Gaza/ Frika nga lufta ndërsa dhuna përshkallëzohet

50

Shkëmbimi vdekjeprurës i zjarrit midis militantëve palestinezë dhe ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës është përshkallëzuar ndjeshëm, me OKB e frikësuar për një “luftë në shkallë të plotë”, raporton BBC.

Më shumë se 1.000 raketa janë lëshuar nga militantët palestinezë për 38 orë.
Izraeli ka kryer qindra sulme ajrore, duke shkatërruar dy blloqe kullash në Gaza të Martën dhe të Mërkurën.
Të paktën 53 palestinezë dhe gjashtë izraelitë janë vrarë që nga e hëna.

Kjo përfshin 14 fëmijë palestinezë të kapur në konflikt.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, tha se ai ishte “shumë i shqetësuar” nga dhuna e vazhdueshme.
Një qytetar izraelit u vra kur një raketë e drejtuar antitank, e qëlluar nga Rripi verior i Gazës, goditi një xhip në kufi. Tre persona të tjerë u plagosën.
Vdekjet izraelite thuhet se përfshijnë gjithashtu një baba 52-vjeçar dhe vajzën e tij 16-vjeçare, të cilët humbën jetën në qytetin Lod afër Tel Aviv kur një raketë goditi makinën e tyre.
Në Gaza pesë anëtarë të një familje u vranë në një sulm ajror izraelit. Rrugët janë plot rrënoja ku ndërtesat janë shembur dhe makinat janë lënë të shtypura ose të djegura.
Izraeli thotë se ka kryer operacione për të vrarë zyrtarë të lartë të Hamasit në Gaza.
Arabët izraelitë kanë organizuar protesta të dhunshme në një numër qytetesh izraelite. Lod pranë Tel Aviv është vënë nën një gjendje të jashtëzakonshme.
Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se qeveria do të përdorte të gjitha forcat e saj për të mbrojtur Izraelin nga armiqtë nga jashtë dhe trazirat nga brenda.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016