Joe Biden vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

51

Administrata e presidentit, Joe Biden vendosi të enjten sanksione të reja ndaj Rusisë dhe dëboi personelin diplomatik në një përgjigje të ndërhyrjeve në zgjedhje dhe sulmeve kibernetike, raporton CNN.

“Presidenti Biden nënshkroi një urdhër të ri ekzekutiv sanksionesh që siguron autoritete për të demonstruar vendosmërinë e Administratës për t’iu përgjigjur dhe parandaluar fushatën e plotë të veprimtarive të huaja të dëmshme të Rusisë”, tha Shtëpia e Bardhë në një njoftim për shtyp.

Njoftimi është një nga një seri hapash dramatikë të politikës së jashtme që Biden ka ndërmarrë këtë javë, së bashku me vendimin për të tërhequr të gjitha trupat nga Afganistani dhe për të dërguar një delegacion jozyrtar në Tajvan për të shprehur mbështetjen për demokracinë dhe sigurinë e tij, në atë që mund të sinjalizojë një kthehuni drejt një qëndrimi më të ashpër, më pragmatik për SHBA globalisht.
Sanksionet e së enjtes vijnë një ditë pasi Sekretari i Shtetit Antony Blinken, duke folur për SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s, shprehu shqetësime të thella për ndërtimin ushtarak të Rusisë përgjatë kufirit me Ukrainën dhe dy ditë pasi komuniteti i inteligjencës amerikane tha në një raport vjetor se Rusia “paraqet një nga kërcënimet më serioze të inteligjencës për Shtetet e Bashkuara”.

Si pjesë e njoftimit, SHBA-ja emëroi zyrtarisht Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme të Ruse si forca që qëndron pas sulmit SolarWinds që preku qeverinë federale dhe pjesët e gjera të sektorit privat.

Këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan tha për CNN-ën se qëllimi i Bidenit është “të japë një përgjigje të konsiderueshme dhe të besueshme, por jo të përshkallëzojë situatën”.

Biden beson se ai dhe presidenti rus, Vladimir Putin duhet të mbajnë një takim “për të diskutuar të gjitha çështjet me të cilat përballen marrëdhëniet tona”, tha Sullivan.

Administrata e Bidenit gjithashtu ka vendosur ta mbajë ambasadorin amerikan të emëruar nga ish-presidenti Donald Trump me punë në Moskë, John Sullivan.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016