Joe Biden zhvillon bisedën e parë me Vladimir Putin

53

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka zhvilluar një telefonatë me homologun rus, Vladimir Putin, biseda e parë mes dy liderëve që kur Biden u zgjodh President, raporton BBC.

Gjatë bisedës, Biden ka paralajmëruar udhëheqësin rus Vladimir Putin për ndërhyrjen e zgjedhjeve në zgjedhje.

Biseda gjithashtu përfshiu një diskutim në lidhje me protestat e opozitës në Rusi.

Një deklaratë e Kremlinit nuk i referohej ndonjë pikë fërkimi, duke thënë se thirrja ishte “e aftë për biznes dhe e sinqertë”.

Gjatë telefonatës, thuhet se të dy palët ranë dakord të zgjasnin marrëveshjen e fundit bërthamore të vendeve.

Ish-Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, u akuzua nga disa si shumë respektues ndaj Putinit.

Por paraardhësi i Trump, Barack Obama, nën të cilin Biden shërbeu si nënkryetar, u kritikua gjithashtu për dështimin për të kontrolluar Rusinë ndërsa ajo aneksoi Krimenë, mbështeti forcat rebele në Ukrainën lindore dhe mbështeti qeverinë e Sirisë së shkatërruar nga paralajmërimi.