Kombet e Bashkuara mirëpresin vendimin e Biden për të pranuar më shumë refugjatë

50

Agjencia e Refugjatëve e Kombeve të Bashkuara mirëpriti një vendim të Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, për të pranuar deri në 62,500 refugjatë këtë vit, duke thënë se shpresonte që kjo të frymëzonte vendet e tjera për të pranuar më shumë njerëz që ikin nga lufta ose persekutimi, raporton Reuters.

Biden tha të hënën se ai kishte ringjallur një plan për të rritur pranimet e refugjatëve këtë vit në 62,500 pasi tërhoqi një valë kritikash nga mbështetësit për fillimisht mbajtjen e refugjatëve në një nivel historikisht të ulët prej 15,000, të vendosur nga paraardhësi i tij Donald Trump, një fajkon i imigracionit.

Filippo Grandi, Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, vlerësoi vendimin e Biden si “një veprim për të rivendosur udhëheqjen e SHBA-së mbi zhvendosjen e refugjatëve” që do të shpëtonte gjithashtu jetë njerëzish.

Ky vendim erdhi ndërsa zhvendosja globale e refugjatëve ka rënë në nivele të papara pasi shtetet vendosën kuota të ulëta dhe nisjet dhe përpunimi u vonuan për shkak të pandemisë COVID-19, tha Grandi.

Mezi 1.6% e 1.44 milionë njerëzve me status refugjati të cilët u caktuan përparësi për zhvendosje në një vend tjetër të azilit vitin e kaluar gjetën shtëpi të reja përmes UNHCR, ose 22,770, numri më i ulët në gati dy dekada.

“Angazhimet e SHBA-së për të rritur pranimet për këtë vit dhe vitin e ardhshëm janë për këtë arsye një litar shpëtimi për refugjatët dhe për programin tonë global të zhvendosjes,” tha Grandi.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016