Lajm i trishtë / Ataku kardiak i merr jetën gjuhëtarit të njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

349

Gjuhëtari i njohur shqiptar, prof. dr. Remzi Përnaska, është ndarë nga jeta ditën e sotme.

Burime për AbcNews bëjnë me dije se ai ka ndërruar jetë nga një atak kardiak.

Përnaska ka kontribuar në studimin dhe mësimdhënien e gjuhës shqipe dhe ka mbrojtur tre doktoratura, dy në Francë dhe një në Shqipëri.

Ai ka qenë anëtar i disa shoqatave gjuhësore në Paris dhe anëtar në disa komisione të çështjes shqiptare në Paris.