Liderët e BE-së në një samit virtual për të diskutuar Covid-19, marrëdhëniet me Turqinë dhe Rusinë

55

Udhëheqësit e BE-së kanë nisur një samit dy-ditor virtual për të diskutuar zhvillimet e fundit në lidhje me krizën e Covid-19, si dhe marrëdhëniet e BE-së me Turqinë dhe Rusinë.

Shumë nga diskutimet do të përqendrohen në përpjekjet e bllokut kundër pandemisë COVID-19, raporton Anadolu Agency.

“Në COVID, përparësia jonë kryesore është të shpejtojmë fushatat e vaksinimit në të gjithë BE-në,” shkroi Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian, në letrën e ftesës së samitit.

“Për këtë qëllim, puna e vazhdueshme për të rritur prodhimin e vaksinave, për të rritur shpërndarjet e vaksinave dhe për të siguruar më shumë transparencë dhe parashikueshmëri të furnizimeve duhet të intensifikohet,” shtoi ai.

Kontradiktat rreth vaksinimit

Pavarësisht nga fakti që blloku vitin e kaluar nënshkroi marrëveshje për blerjen e vaksinave me gjashtë prodhues të vaksinave për të blerë rreth 2.6 miliardë doza vaksinash, ka qenë duke luftuar për sigurimin e vaksinave.

Me premtime të përsëritura nga prodhuesit, përhapja duket se është siguruar nga tremujori i dytë i vitit, por shpërndarja e vaksinave gjithashtu ka krijuar tensione midis vendeve anëtare.

Çështja e certifikatave të vaksinave pritet gjithashtu të ndajë udhëheqësit e BE-së.

Komisioni Evropian javën e kaluar paraqiti një propozim mbi një leje të përbashkët dixhitale për të lehtësuar udhëtimin brenda bllokut gjatë pandemisë COVID-19 duke hequr dorë nga karantina ose kërkesat si bërja e testit.

Ndërsa vendet mesdhetare po bëjnë presion për zbatim të shpejtë me shpresën për të shpëtuar sezonin turistik veror, shumë qeveri kanë frikë se sistemi do të çonte në pabarazi midis qytetarëve të vaksinuar dhe atyre që nuk jamë vaksinuar.

Për më tepër, përdorimi i vaksinave kineze dhe ruse nga Hungaria gjithashtu ngre shqetësime pasi Agjencia Evropiane e Mjekësisë nuk ka autorizuar produktet e tyre.

Marrëdhëniet ndërkombëtare

Udhëheqësit e BE-së do të flasin gjithashtu për marrëdhëniet e ardhshme të bllokut me Turqinë, bazuar në një raport të përgatitur nga shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell dhe Komisioni Evropian.

Krerët e shteteve dhe qeverive pritet të përsërisin premtimet e tyre mbi azhurnimin e Bashkimit Doganor midis bllokut dhe Turqisë, si dhe aprovimin e udhëtimit pa viza për qytetarët turq nëse marrëdhënia vazhdon të përmirësohet.

Ankaraja ka kohë që ka bërë presion për modernizimin e Bashkimit Doganor BE-Turqi, duke thënë se nga një marrëveshje e re do të përfitojnë të dy palët.

Rinovimi i marrëveshjes BE-Turqi të arritur në 2016, ose të paktën një mbështetje e re financiare për pritjen e refugjatëve, do të jetë gjithashtu në rendin e ditës.

Turqia gjithashtu favorizon rinovimin e marrëveshjes.

Turqia pret rreth 3.7 milion refugjatë sirianë, më shumë se çdo vend tjetër në botë.

Udhëheqësit e BE-së mund të vendosin një de-përshkallëzim të qëndrueshëm dhe të besueshëm në Mesdheun Lindor si një parakusht për këto përparësi.

Turqia dhe Greqia kanë ndërmarrë bisedime rreth kufijve të diskutueshëm detarë në Mesdheun Lindor. Turqia ka theksuar negociatat drejt ndarjes së drejtë dhe një marrëveshje të favorshme ndërsa dënon përpjekjet e Athinës për ta kthyer një çështje dypalëshe në një midis Turqisë dhe BE.

Me ftesë të Charles Michel, Presidenti i SHBA Joe Biden do të bashkohet gjithashtu me udhëheqësit e BE për të dhënë një mesazh pozitiv mbi angazhimin e tij në agjendën transatlantike.

Drejtuesit gjithashtu do të flasin së shpejti për marrëdhëniet BE-Rusi, të cilat kohët e fundit janë përkeqësuar për shkak të burgosjes së figurës së opozitës Alexey Navalny.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.