Liderët e G7-ës diskutojnë kërcënimet globale në samitin e Londrës

51

G7 po diskuton sfidat globale duke përfshirë ndryshimin e klimës dhe kërcënimet ndaj të drejtave të njeriut, raporton BBC.

Ministrat e jashtëm nga ekonomitë kryesore botërore po takohen në Londër për bisedat e tyre të para ballë për ballë në më shumë se dy vjet.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab po udhëheq diskutimet mbi krizën në Mianmar, si dhe marrëdhëniet me Rusinë, Kinën dhe Iranin.

Bisedimet, të zhvilluara mes kufizimeve të forta të Covid, do të përfundojnë të Mërkurën.

Grupi G7 – shtatë të ashtuquajturat ekonomi të përparuara në botë – përbëhet nga Britania, Kanadaja, Francë, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Australia, India, Koreja e Jugut dhe Afrika e Jugut janë ftuar gjithashtu si mysafirë në samitin, pasi Britania e Madhe përpiqet të thellojë lidhjet me rajonin Indo-Paqësor.

Britania, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës së G7, do të presë një samit të udhëheqësve në Cornwall muajin tjetër.

Testimet e rregullta në një strukturë speciale në vend dhe masa të tjera janë përdorur për të parandaluar përhapjen e Covid-19 gjatë diskutimeve.

Raab, i veshur me një maskë fytyre, i mirëpriti homologët e tij më herët në Lancaster House në Londër, me gunga të parakrahit duke zëvendësuar shtrëngimet e zakonshme të duarve.

Pas bisedimeve për Myanmar të martën në mëngjes, G7 ka diskutuar çështje duke përfshirë krizën në Libi dhe luftën në Siri.

Raab pritet të kërkojë bashkëpunim më të fortë midis G7 dhe kombeve të ftuar në një darkë pune të martën në mbrëmje.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016