Media greke: “Dhuratat” parazgjedhore të Turqisë për Edi Ramën

295

E përditshmja greke ekathimerini ka publikuar një analizë për raportin e kryeministrit të vendit Edi Rama me Turqinë dhe rolin e tij në marrëdhëniet Turqi-Greqi.

Analiza nxjerr në pah ato që i quan “peshqeshe” parazgjedhore të Presidentit turk, Rexhep Tayip Erdogan si edhe mohon rolin ndërmjetësues të Edi Ramës në dialogun mes Greqisë dhe Turqisë.

“Erdogan e priti me nderime kryeministrin shqiptar, Edi Rama, gjatë vizitës së tij në Ankara.

E gjithë bota, por kryesisht votuesit shqiptarë, panë në ceremoninë e pritjes kuaj me kalorës të veshur si osmanë që mbanin flamurin shqiptar, limuzina, imazhe nga sallonet e sulltanit dhe gjëra të tjera mbresëlënëse.

Erdogan “e do” Ramën sepse ai i ka hapur portat Shqipërisë, duke e çuar atë në krahët e Turqisë, ndërsa vendi po pret fillimin e negociatave për hyrjen e tij në Bashkimin Evropian.

Kështu, duke u kthyer në atdheun e tij, Rama ishte mbushur me “dhurata” parazgjedhore, të tilla si një spital COVID-19 në qytetin e Fierit, gati për t’u hapur para zgjedhjeve të pranverës, një degë e Universitetit Politeknik të Ankarasë në Tiranë dhe premtimet e investimeve turke. Mbi të gjitha, megjithatë, ai u largua nga Ankaraja me një deklaratë udhëzuese të Ministrit të Jashtëm turk Tsavousoglou, me të cilin ishte ai një ndërmjetës në konfliktin greko-turk.

Miqtë e tij të afërt në media e vlerësuan atë si një person me famë ndërkombëtare, i aftë për të zgjidhur mosmarrëveshjet gjeopolitike. Opozita tallej me “medaljet” turke për kryeministrin e tyre, megjithatë, e përditshmja gjerman Bild gjithashtu e paraqiti atë si një “ndërtues urash” midis Greqisë dhe Turqisë, çka e bëri atë të kishte “bekimin” e Angela Merkel.

“Është e sigurt dhe e pranuar nga të gjithë që vizita e Ramës në Turqi dhe më pas në Greqi ndihmoi në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

“Vizita, së pari në Ankara dhe më pas në Athinë, konsiderohet arsyeja pse të dy palët u ulën të diskutojnë pas një ndërprerje pesë-vjeçare dhe kjo është pranuar publikisht nga vetë Ministri i Jashtëm turk,” shkroi ai.

Jo zyrtarisht, burime diplomatike pranë tre palëve i thanë “K” se asgjë nga këto nuk është e vërtetë, duke theksuar se “është absolutisht e sigurt që, nëse Greqia dhe Turqia do të kishin nevojë për dikë në këtë rol, ata do ta kërkonin atë në një vend me fuqi dhe prestigj ndërkombëtar “dhe se çështja e bisedimeve u mbyll para udhëtimit të z. Rama.

Cila është, pra, ndalesa e përkohshme e liderit shqiptar në Athinë? Është një fakt që axhenda në marrëdhëniet dypalëshe mbetet e pasur dhe e hapur, me çështjen e parë dhe të vazhdueshme është marrëveshja e të dy palëve për të referuar përcaktimin e Zonave të Detit Jon midis Greqisë dhe Shqipërisë në Tribunalin e Hagës. Sidoqoftë, asnjë zhvillim i menjëhershëm nuk parashikohet para zgjedhjeve shqiptare në Prill, diçka që është theksuar nga Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias. Ngjarja shtyn për verën, mbase më vonë, marrëveshjen me shkrim për Hagën.

Të lidhur me karrocën e Erdoganit

Nën kryeministrin Rama dhe ndërsa Erdogan shpall vizionin e tij për një “Atdhe të Kaltër”, i cili përfshin Ballkanin, Shqipëria është gjithnjë e më e lidhur me karrocën e ndikimit turk, duke u islamizuar, me fjalë të tjera, duke u bërë turke, me një ritëm të shpejtë. Në prani të Ramës, gjatë një vizite në Tiranë, Erdogan nuk hezitoi të pretendonte se “bregu i Adriatikut të Shqipërisë është kufiri perëndimor i Turqisë neo-Osmane”.

Në rastin e Shqipërisë së Ramës, megjithatë, vërehet paradoksi, ndërsa vendi është në hollin e BE-së, duke pritur që të hyjë, dhe me 90% të popullsisë që dëshiron të bashkohen me strukturat evropiane, lideri i saj do të përpiqet ta kthejë atë në një “komplot” turk në Ballkan dhe kjo shqetëson evropianët.

Në fakt, retorika anti-evropiane e Ramës në deklaratat e tij për Erdogan në Ankara shkaktoi shqetësime në Bruksel, i cili, përmes ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreka, akuzoi kryeministrin shqiptar si anti-evropian”, shkruan ekathimerini.