Mediat turke i japin jehonë këngës që grupi iso-polifonik shqiptar i thuri Erdoganit

175

Mediat turke i kanë bërë jehonë këngës që grupi iso-polifonik Gjergj Arianiti Mallakaster i kushtoi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Në një shkrim media turke “Anadolu Agnecy” shkroi se kënga thekson të gjitha kontributet dhe mbështetjen e Turqisë për të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur.

“Një grup muzikor tradicional në Shqipëri ka kompozuar një këngë për Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për të treguar vlerësimin për kontributet e tij në vend. Grupi i muzikës iso-polifonike Gjergj Arianiti Mallakaster, i kryesuar nga Guri Rrokaj, postoi një video në YouTube të “Këngë për Presidentin Erdogan”. Ai thekson kontributet dhe mbështetjen nga Turqia dhe Erdogan për Shqipërinë dhe përmend njësitë e reja të strehimit të ndërtuara në Laç dhe Kurbin pas një tërmeti shkatërrues që goditi vendin e Detit Adriatik në nëntor 2019,” shkruan Anadolu Agency.

“O tokë, kam një lajm të mirë që përhapet në të gjithë botën. Erdogan tha, Shqipëria do të ndihmohet nga shteti Turk, dhe Ankaraja tregoi dashurinë e saj për Shqipërinë”, janë disa nga rreshtat e këngës.

LEXO EDHE:

VIDEO-Edhe kjo nuk ishte parë/Këngë polifonike për presidentin turk: Erdogan nuk bën më nëna