Militantët palestinezë kanë lëshuar dhjetëra raketa në drejtim të Izraelit, rritet numri i të vdekurve

90

Militantët palestinezë në Gaza kanë qëlluar me dhjetëra raketa në drejtim të Izraelit pasi sulmet e tij ajrore vranë komandantët e lartë dhe rrëzuan një bllok tjetër ndërtese atje, raporton BBC.
Përshkallëzimi, i cili filloi të hënën, ka shkaktuar dhunë në rrugë në Izrael midis hebrenjve dhe arabëve izraelitë.

Të paktën 67 njerëz në Gaza dhe shtatë njerëz në Izrael janë vrarë.

Luftimet shpërthyen të hënën pas javësh të rritjes së tensionit izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor, i cili kulmoi me përplasjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë.
Më shumë se 374 njerëz u arrestuan dhe 36 oficerë u plagosën pas përplasjeve në qytetet izraelite, tha policia izraelite.

Kryeministri Benjamin Netanyahu, duke folur natën vonë të Mërkurën, tha se do të dërgojë forca ushtarake për të ndihmuar policinë të mbajë rendin në qytetet e shkatërruara nga dhuna.
Netanyahu tha se sulmet në ditët e fundit arritën në “anarki”.
“Asgjë nuk mund të justifikojë një turmë arabe që sulmon hebrenjtë dhe asgjë nuk mund të justifikojë një turmë hebre që sulmon arabët”, tha ai në një deklaratë video, siç raportohet nga Times of Israel.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016