Priten protesta në Rusi për të kërkuar lirimin e politikanit të opozitës, Alexei Navalny

42

Para se të kthehej në Rusi, politikani i opozitës Alexei Navalny dhe mbështetësit e tij kishin parashikuar që ai do të arrestohej dhe planifikoi të detyronte Kremlinin ta lirojë atë duke organizuar protesta, ka thënë një aleat i afërt.

Navalny, kritiku më i njohur i Presidentit Vladimir Putin, u arrestua të dielën pasi u kthye në Rusi për herë të parë që kur u helmua me atë që Perëndimi thotë se ishte një agjent nervor Novichok.

44-vjeçari tani ndodhet në një burg famëkeq në Moskë në pritje të rezultatit të katër çështjeve ligjore që ai thotë se janë manipuluar të gjitha dhe akuzon Presidentin Putin se ka urdhëruar vrasjen e tij. Putin e ka hedhur poshtë këtë, duke pretenduar se Navalny është pjesë e një fushate të mashtrimeve të pista të mbështetur nga SHBA për ta diskredituar atë.

Aleatët e Navalny planifikojnë protesta mbarëkombëtare të shtunën në përpjekje për të detyruar Kremlinin të urdhërojë lirimin e tij, një provë e madhe e mbështetjes së tij gjatë pandemisë, raporton Reuters.

Leonid Volkov, një aleat i ngushtë i Navalny, i tha Reuters se plani i opozitës përfshin gjithashtu lëshimin e hetimeve me video ndaj Putinit dhe aleatëve të tij, si një që u bë publik të martën në lidhje me një pallat që ata pretendonin se i përkisnin Putinit, gjë të cilën Kremlini e mohoi.

“Ne e dimë që Kremlini ka frikë nga demonstratat masive,” tha Volkov. “Ne e dimë që Kremlini nuk ka dështuar kurrë në vitet e fundit të përkulet në një mënyrë ose në një tjetër edhe nëse demonstratat ishin mjaft të fuqishme dhe të forta.”

Dy burime pranë Kremlinit megjithatë besojnë se Navalny po bëhet një kërcënim dhe se ai ndoshta do të mbahet në burg edhe nëse ka protesta të zgjatura në mbështetje të tij.

Kremlini tha se protestat mbarëkombëtare të planifikuara për të shtunën për të kërkuar lirimin e kritikut të burgosur të Kremlinit Alexei Navalny janë të paligjshme dhe po promovoheshin nga njerëzit që i quajti provokatorë.