Putin: Rusia dhe Turqia duhet të gjejnë kompromis për Nago-Karabakun

108

Rusia dhe Turqia nuk bien dakord mbi konfliktin e Nago-Karabakut dhe duhet të gjendet kompromisi, tha të enjten Presidenti rus Vladimir Putin.
“Erdogan mund të duket i ashpër, por ai është një politikan fleksibël dhe një partner i besueshëm për Rusinë,” tha ai.
Putin shtoi se ai shpreson që SHBA do të ndihmojë Rusinë që të ndërmjetësojë një zgjidhje për tensionet në Kaukaz.

Presidenti rus u shpreh se Moska beson se gati 5,000 njerëz janë vrarë në luftimet midis Azerbajxhanit dhe separatistëve armenë për rajonin e Nagorag-Karabagut të okupuar në mënyrë të paligjshme.

“Ka shumë viktima nga të dy palët, më shumë se 2,000 nga secila palë,” tha Putini në një takim të Klubit të Diskutimit Valdai.

Nagar-Karabah njoftoi se 874 anëtarë të personelit të saj ushtarak ishin vrarë që nga 27 shtatori. Azerbajxhani thotë se 61 civilë janë vrarë dhe 291 janë plagosur, por nuk ka zbuluar viktimat e saj ushtarake. Rusia ka ndërmjetësuar dy armëpushime që nga 27 shtatori kur shpërthyen për herë të parë, por asnjëri nuk ka e ka respektuar.

https://www.dailysabah.com/politics/diplomacy/russia-turkey-should-find-compromises-for-disagreements-on-nagorno-karabakh-putin

/Descript.al/