Rama reagon ashpër ndaj Metës: Mos dil pa maskë nga shtëpia!

122

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me një letër të kreut të Shtetit, Ilir Meta në adresë të Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliut, ku i kërkonte informacion mbi situatën pandemisë së koronavirusit.

Rama i sqaron Metës se ai nuk ka asnjë kompetencë në punët e ekspertëve për menaxhimin e situatës mjekësore.

“Ilir ti s’ke asnjë kompetencë të fusësh hundët në punët e ekspertëve për menaxhimin e situatës mjekësore! Si fillim mos dil vetë pa maskë nga shtëpia, mblidh edhe partinë tënde që të mos bëjë thirrje histerike kundër maskës dhe shiko punën që ke se vetëm atë s’po bën prej kohësh!

Ekspertët janë ata që vendosin për hapat që duhen ndërmarrë çdo ditë në bazë të strategjisë së vjeshtë-dimrit. Rritja e numrave është brenda parashikimeve dhe ne duhet të shmangim me çdo kusht një mbyllje të re, prandaj secili, ti i pari, duhet të zbatojë rregullat e thjeshta!

Ministrja e Shëndetësisë meriton përkrahje pa rezervë për punën e palodhur që po bën, siç e meritojnë ekspertët dhe padiskutim mjekët e infermierët që po shkëlqejnë prej muajsh në këtë luftë, ku e tërë bota po vuan nga të njëjtat probleme e dilema të mëdha vendim-marrëse!” -reagimi i Ramës në Twitter.