Raporti i inteligjencës: Princi saudit aprovoi vrasjen e gazetarit Khashoggi

85

Një raport i inteligjencës amerikane ka zbuluar se Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman miratoi vrasjen e gazetarit të mërguar Jamal Khashoggi në 2018, raporton BBC.
Raporti i deklasifikuar i lëshuar nga administrata e Biden thotë se princi miratoi një plan për të kapur ose vrarë emigrantin saudit i coli jetonte në SHBA.
Kjo është hera e parë që Amerika fajëson publikisht princin e kurorës, i cili mohon të ketë urdhëruar vdekjen. Khashoggi u vra ndërsa vizitonte konsullatën Saudite në Stamboll.

Ai njihej për kritikat e tij ndaj autoriteteve Saudite.
Çfarë thotë raporti i deklasifikuar?

“Ne vlerësojmë se Princi i Kurorës i Arabisë Saudite Muhamed bin Salman miratoi një operacion në Stamboll, Turqi për kapjen ose vrasjen e gazetarit Saudit Jamal Khashoggi,” thotë raporti nga zyra e drejtorit të inteligjencës kombëtare të SHBA. Ai rendit tre arsye për të besuar se princi i kurorës duhet të ketë miratuar operacionin: Kontrolli i tij i vendimmarrjes në mbretëri që nga viti 2017, Përfshirja e drejtpërdrejtë në funksionimin e njërit prej këshilltarëve të tij, si dhe anëtarëve të detajeve të tij mbrojtëse “Mbështetja e tij për përdorimin e masave të dhunshme për të heshtur disidentët jashtë vendit”

Raporti vazhdon duke përmendur individë të dyshuar si bashkëpunëtorë, ose përgjegjës për vdekjen e Khashoggi. Por thuhet “ne nuk e dimë sa larg paraprakisht” ata që ishin përfshirë planifikuan ta dëmtonin atë. Autoritetet Saudite kanë fajësuar për vrasjen një “operacion që ka shkuar keq” nga një ekip agjentësh të dërguar për të kthyer gazetarin në mbretëri dhe një gjykatë Saudite gjykoi dhe dënoi pesë individë me 20 vjet burg shtatorin e kaluar, pasi fillimisht i dënoi ata me vdekje.
Në vitin 2019, raportuesi special i KB-së Agnes Callamard akuzoi shtetin saudit për “ekzekutimin e qëllimshëm, të paramenduar” të Khashoggi dhe hodhi poshtë gjyqin saudit si një “antitezë të drejtësisë”.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.